Dünyanın önde gelen üniversite sıralaması kuruluşlardan biri olan Round University Ranking (RUR) tarafından açıklanan sonuçlara göre ZBEÜ dünya genel sıralamasında 1088. sırada yer alırken, Türkiye’deki üniversiteler arasında ise 47. sıraya yerleşti. Kalite odaklı yönetim anlayışı ile çevreye duyarlılık konularında önemli atılımlar yapan ZBEÜ Finansal Sürdürülebilirlik (Financial Sustainability) kategorisinde 2023 yılında Türkiye’de 38.; Dünya’da ise 1179’uncu sırada yer almıştı. 2024 yılında önemli bir gelişim kaydeden üniversitemiz Finansal Sürdürülebilirlik kategorisinde Türkiye’de 28.; Dünya genelinde ise 880. sıraya yükselerek büyük bir başarıya imza attı.

Kirliliğin nedeni müsilaj mı? Karadeniz'den numune alındı mı? Kirliliğin nedeni müsilaj mı? Karadeniz'den numune alındı mı?

Dünya üniversitelerini Öğretim, Araştırma, Uluslararası Çeşitlilik ve Finansal Sürdürülebilirlik başlıkları altında toplam 20 göstergeye göre değerlendiren RUR, dünyanın en tanınmış ve prestijli üniversite sıralamaları arasındadır. Üniversitelerin değerlendirilmesinde Eğitim %40, Araştırma %40, Uluslararası Çeşitlilik %10 ve Finansal Sürdürülebilirlik %10 ağırlığa sahiptir.

RUR Rankings Agency tarafından bu yıl 15. yapılan değerlendirmenin Eğitim kategorisinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi dünya sıralamasında 1067’nci olurken; Türkiye’deki üniversiteler arasında 42’nci sıraya yerleşti. Araştırma alanında ise ZBEÜ dünya genelinde 1068’inci, Türkiye sıralamasında ise 47. oldu.

Diğer yandan sıralamanın üçüncü kategorisi olan Uluslararası Çeşitlilik kategorisinde ZBEÜ dünya genelinde yapılan sıralamada 993. sıraya yerleşirken Türkiye üniversiteleri arasında ise 45. sırada yer aldı.