Mustafa Çağlayan mazbatasını aldı! Mustafa Çağlayan mazbatasını aldı!
Zonguldak-Ankara karayolunun 6’ncı kilometresinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; dere ıslah çalışmasını bir yüklenici firmaya ihale etti. Gökgöl Vadisi olarak bilinen alanda yapılan çalışmalar sırasında 1183 yaşındaki porsuk ağacı kökünden kesildi.
Ağacın kesilmesinin ardından tepkiler gelmeye devam ediyor. Zonguldak Nostalji sayfası editörü Yüksel Yıldırım, sosyal medya hesabındaki paylaşımında; “Kentin hafızasını, endüstriyel mirasını korumadan modernlik arayan kafa ile, geri dönüşü olmayan hata ile ağacı kesen kafa aynıdır” ifadelerini kullandı.
Yıldırım’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımı şu şekilde:
“Kimse kusura bakmasın!
Bu kafa ile 0 kafanın hiç farkı yok!
Zonguldak-Ankara karayolunun 6’ncı kilometresinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; dere ıslah çalışmasını bir yüklenici firmaya ihale etti. Gökgöl Vadisi olarak bilinen alanda yapılan çalışmalar sırasında 1183 yaşındaki porsuk ağacı kökünden kesildi…
Şimdi herkes yorum yapıyor, ilgili kurum tutanak tutup araştırma yapıyor. Mağara araştırmacı ve doğal yaşam uzmanı Engin Zaman tepki göstermese kimsenin bir şeyden haberi yok. 1183 yaşındaki bir ağaç nasıl oluyor da kayıt altına alınıp tescillenmiyor. Porsuk ağaçları 750 ila 1000 rakım arasında yaşayabiliyor, bir tek Zonguldak-Gökgöl Vadisi'nde denize en yakın seviyede yaşam şansı buluyor bu porsuk ağaçları...
Nasıl bir iş bilmezliktir! Yazıktır, günahtır…
Kimse kusura bakmasın!
Kentin hafızasını, endüstriyel mirasını korumadan modernlik arayan kafa ile, geri dönüşü olmayan hata ile ağacı kesen kafa aynıdır…”