Zonguldak'ın merkezinde yapımı devam etmekte olan ve ilk ihale edildiği günden bu yana aradan geçen 8 yılda tamamlanamayan ‘Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatının’ bitim tarihi bir kez daha değişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın son soru önergesini yanıtlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, gecikmeyi resmen kabul ederken, 6. defa bitim tarihi değişen projenin yeni bitim tarihi 25.02.2023 olarak açıklandı.

Bakan Murat Kurum imzasını taşıyan 24 Ocak 2023 tarihli yanıtta, inşaatın hali hazırdaki tamamlanma seviyesinin %90’ın üzerinde olduğu belirtililerken, gecikmenin nedeni olarak inşaata yaptırmak istenen yeni eklentiler ve proje tadilatları gösterildi.

Söz konusu yanıtlarda, daha önceki yükleniciye karşı açılan davaların da halen devam ettiği bilgisi paylaşılırken, sürüncemeli süreci defalarca Meclis gündemine taşıyan CHP’li Yavuzyılmaz şunları söyledi: 

“Yapımı devam etmekte olan, ‘Zonguldak Tapu ve Kadastro Müdürlüğü Hizmet Binası İnşaatı Yapım İşi’ ilkin 25.11.2014 tarihinde ihale edilmiş ve 4.315.000 TL sözleşme bedeliyle yüklenicisine devredilmişti. 450 gün sürede tamamlanması gereken işin bitim tarihi 10.05.2016 olarak belirlenmişti.

Projenin inşa süreci adeta bir yılan hikayesine dönüşürken konuyu defalarca Meclis gündemine taşıyarak, açıklanan her bitim tarihinin takipçisi olduk. Son olarak açıklanan 27.12.2022 tarihinde projenin bitmesinin imkânsız olduğunu tespit etmemiz üzerine bir kez daha Bakanlığı soru önergemizi yönelttik.

Bugün itibariyle elimize geçen yanıtta, projenin bitim tarihinin bir kez daha değiştiği resmi olarak kabul edildi. Buna göre 6. defa bitim tarihi değişen projenin yeni bitim tarihi 25.02.2023 olarak açıklanmış oldu.

8 yıldır tamamlanamayan tapu binası inşaatı, AK Partinin Zonguldak’ta, plansızlıklar, öngörüsüzlükler ve basiretsizlikler yüzünden tamamlayamadığı sembol projelerinden biri haline dönüşmüş durumda.

Açıklanan son bitim tarihine sadece sayılı günler varken sürecin halkımız adına takipçisi olmaya, Zonguldak kamuoyuna gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.”