Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu'nun katılıymıyla Nene Hatun Gemisi toplantı salonunda  istişare toplantısı yapıldı. Toplantı sonrası Valilikten bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, mürettebatın ailesinin mağdur olmayacağı, valilik tarafından her ihtiyacın karşılanacağı açıklandı.

Başkan Alan, Türkiye Şampiyonu Zonguldaklı Milli Atlet Melike Malkoç'u kutladı! Başkan Alan, Türkiye Şampiyonu Zonguldaklı Milli Atlet Melike Malkoç'u kutladı!

Zonguldak Valiliği tarafından yapılan açıklama şöyle: “Rusya Temryuk Limanı'ndan aldığı yükünü 12 Türk mürettebatı ile Aliağa Limanı'na getirmek üzere sefere çıkan "Kafkametler" isimli kuru yük gemisi aşırı yağış ve tam fırtına nedeniyle Karadeniz Ereğli Liman önüne demirlemiş ancak askeri mendireğe çarparak 19.11.2023 tarihinde saat 10.24'te batması olayı sonrası kayıp olan 7 mürettebatı arama çalışmaları ile alakalı 13.12.2023 Çarşamba günü Saat 10:30'da Nene Hatun Gemisi Toplantı Salonunda Sayın Valimiz Osman Hacıbektaşoğlu'nun başkanlığında bölgede arama çalışmalarına katılan paydaş kurumlar ile değerlendirme toplantısı yapılmış olup, akabinde kayıp mürettebatın yakınlarına arama çalışmaları hakkında bilgi verilmek üzere Bozhane Limanı'na geçilmiş, burada 2 gündür çadırda kalan aile yakınlarına, arama çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgi aktarılmıştır. Bilgi aktarımına müteakip Sayın Valimiz tarafından aile yakınlarına hava koşullarının kötü olması sebebiyle konakladıkları yerin ve koşulların uygun olmadığı açıklanarak arama çalışmaları sürecini 19 Kasım'dan itibaren olduğu gibi bundan sonrada ister kendileri için tahsis edilen kamu misafirhanelerinde veya istedikleri otelde takip edebilecekleri, tüm ihtiyaçlarının Valiliğimiz tarafından karşılanacağı ve arama çalışmaları hakkında bilgilendirmenin düzenli olarak yapılacağı, hususları iletilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”