Kahvaltı etkinliğine Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Cezmi Yalınkılıç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Karayılmaz, Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti(ZGC)Başkanı Derya Akbıyık, Karaelmas Gazeteciler Derneği(KGD)Başkanı Mustafa Emen, Kozlu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Tansel Kardeş ve basın mensupları katıldı.

Birlik beraberlik mesajlarının verildiği kahvaltı sonrasında konuşmalara geçildi.

Vali Mustafa Tutulmaz konuşmalarında ‘Herkes Zonguldak paydasında birleşmek zorunda’ diyerek konuşmasında şunları söyledi

“Öncelikle Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. Her yıl 10 Ocak da kahvaltı yapıyoruz sohbet ediyoruz. Kamu görevliler bölümünü dar tuttuk. Basın mensuplarını yakın tuttuk. İl Emniyet Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız ve İl Özel İdaresi Müdürü burada. İdareciler günümüz aynı güne denk geliyor. Tüm ülkemizin kalkınmasına idarecilerimizin gününü kutluyoruz. Öncelikle basının önemini ayrıntılı anlatmaya gerek yok. Dünya kabul görmüş, demokrasinin olmazsa olmazlarından kabul ediliyor. Hem yerel hem de genel basının rolü her geçen gün artıyor. İletişimin kolaylaşmadıysa ulaşımların kolaylaşmasıyla haberlerin anlık ulaşma gibi yönü ulaştı. Eskiden haberler bir gün sonra takip edilirdi. Artık dünyanın her yerinde anlık görmek mümkün. Elinde telefon var ise güzelde cümleler kurabiliyorsanız dünyanın her yerine ulaştırabiliyorsunuz. İyi şeyleri daha iyi anlatılmasına vesile olsun. Doğruyu güzeli iyiyi yapsın. Basının yaptığınız işin gereği olarak memnuniyetsizlikleri  de beraberinde getiriyor. Haberin doğruluğu çok önemli. Basına güveni arttıracaktır. İtibar ettiği alan olacaktır. Şuan hepimiz Zonguldak’ta yaşıyoruz. Hem Zonguldak’ta yaşayan insanların refahı arttırmaya yönelik imarına katlı sağlayacak görevler içerisindeyiz. Basında aslında yapılan kamu hizmetlerinin zaman zaman ölçüsü, yapılmayanların eleştirisi olması gerekir. Bunun örneklerini görüyoruz. Kamu olarak da yanlışlar da vardır. İnsanların kişilik haklarına özel hayatlarına ailelerine fazla girmeden hiç girmeden işine odaklanarak yaptığına odaklanacak haber yapılması o haberin değerini arttırır. Yazılan hususla ilgili de iyiye doğru ilerleme olur. Bizim arzumuz kamu olarak vatandaşa hizmet için buradayız. Özelde yaptığı iş kamu ile bağlantılıdır. Kamu görevlisi hem görev alanında hem görev dışında belli davranış içerisinde olmalıdır. Herkes Zonguldak paydasında birleşmek zorunda. Hepimize Zonguldak paydasında birleşmek düşüyor.”

Doğalgaz açıklaması

Jeopark’da ön ülke bölümünü geçtiklerini ifade eden Vali Tutulmaz, “Şehir doğalgaz bulunmadan önce stres vardı. Doğalgazın çıkması, Mart ayında vatandaşlarımıza sunulacak. Zonguldak’ta kendine güven geldi. 2,5 ay önce ben geldiğinde Ereğli OSB de yüzde 20 boş vardı. Çaycuma OSB doldu. Yapılaşma çalışmaları devam ediyor. Ereğli OSB doldu. Alaplı OSB tahsisi yapıldı. Gökçebey OSB talep gören alanda. İmar planı çalışmalarına başlıyoruz. Tarım dayalı OSB bitti. Marttan itibaren üst yapı girişimleri olacak. Büyün bunlar yeni be canlanmanın farklı alanlarda şuanda farklı alanlarda ekonominin kalkınmanın faaliyetle harekete geçtiğini görüyoruz. Burada turizm olur diye şeyler görüyorduk. Turizm olacağını görüyoruz. UNESCO’ya jeopark başvuru yaptık. Ön ülke bölümünü geçtik. Biz ümitliyiz. Haziran Temmuz gibi ekip gelecek. Jeopark ünvanını alabilirsek ülkemizde ikinci olacak. Marka değer olacak”diye konuştu.

 OTELLER TAMAMEN DOLDU TURİSTLER ZONGULDAK’A GELECEK

 “Truzim alanlarında önemli olacaktır. Ülkemizi yurt dışında endüstri mirası ile ilgili Zonguldak kavramı görüşecek. Ülkemizin truzim alanlarından birisi olacak. TÜRSAP şuanda burayı gündemine aldı. Acentelerle birlikte buraya gelecekler.Türsap’ın beklentisi var.  En büyük avantajımızı truzim hitap edecek ufak kapasitelerine ihtiyacımız var. Filyos bölgesinde otellerimiz ful. Filyos’da Türkiye petrolleri kuruvaziyer gemisi kiraladı. Çalışanlarına gemi kiraladı. Buraya gelen insanların yeme içme diğer ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlarını bulunması gerek. Bunu yapacak olan özel sektör. Kıpırdanmalar var. Biliyoruz. Her alanda olması gerekir. Filyos bölgesinde açılan tüneller hızlı gidiyor. Günde 35-40 metre bulan tünel açma çalışmaları sürüyor. Şuanda 6 tane ayrı ayna da çalışmalar yapılıyor. 9 km tünelin 2 kmsi bitti. Bir taraftan betonlama çalışması başladı. 2 yıllık süre içerisinde buradan hava alanı 20 dakika olacak. Zonguldak ciddi şekilde faydalanacak.”

 Maden Mühendisleri Oda Başkanı Çağlar Öztürk’e yanıt

Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kendisinin sevgi dili kullandığını söyleyerek, “Maden mühendisleri adımı anarak bu kin nefret diyerek beni andı. Bugüne kadar benim ağzından kötü birşey duymamışsınızdır. İnsana hizmet anlamında anlayış içerisindeyiz. Bende kin nefret yok. Kendinde kini dışarıya çıkarıyor. Hukuk çerçevesinde hareket ediyoruz. Şunu açıkça ifade edeyim mahkeme kararı dışında valilik olarak onları oradan çıkaracak yetkilerimiz var. Biz onu kullanmadık. Hukukun dışında bir davranışımız olmaz. Kim nefret kavramlarını hissettim. Bunu kendisine iade ediyorum. Hepinizle belli bir görüşmem var. Biz sevgi dilini kullanırız.”

KGD Başkanı Emen; ‘Çok zor bir görev’

Karaelmas Gazeteciler Derneği(KGD)Mustafa Emen, “Tüm gazeteci meslektaşlarımızın gününü kutluyorum. Sayın valimiz konulara açıklık getirdi. Çok zor bir görev. Onurlu bir görev. O günün şartlarında ki gazetecilikle şimdi ki gazetecilikte değişiklik var. Çok teşekkür ediyorum”diye konuştu.

ZGC Başkanı Akbıyık; ‘Yazılı basın bitmesin’

Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti(ZGC)Başkanı Derya Akbıyık, “10Ocak’ta valimizle birlikte bir araya geliyoruz.  Zor süreçlerden geçti yerel basın. En büyük maliyetleri gören yazılı basın. Haberlerin özeti atılıyor. Yazılı basın bitmesin diye bunların peşindeyiz. İnternet yasası çıkıyor. Korsan internet sitelerine karşıyız. Yerel gazetelere kaynak aktarması için valimizle görüştük. Bu Zonguldak’ta da hayata geçsin diye. Bu konuda eğer destek verilirse bizler yardımcı oluruz. İlçelerimizde etkinlikler yapılıyor.”