Her anne baba, her ağabey abla, yeni doğacak bebeğin cinsiyetini doğum anına kadar merak ederdi. Bebeğin cinsiyeti, doğumdan hemen sonra ilk anons edilen bilgi olurdu.

Cinsiyet bilinmediğinden, eyalar iki taraflı (mavi-Pembe) olarak hazırlanırdı ve bebekler sıkı sıkı kundaklanırdı. Hatta anneler bebeklerini yaprak sarması kıvamında sıkı sıkı kundaklamayı maharet sanırlarmış. (40 gün tam kundak,40 gün sonra yarım kundak)

Peki; eskilerde çocukların kız mı, erkek mi olacağı tabiri caizse hangi kocakarı yöntemi ve usullerle denenirdi?

1. Yüzükle cinsiyet belirleme: Hareket yönü önemli!

Baba oğul bayram günü hayatını kaybetti! Baba oğul bayram günü hayatını kaybetti!

Cinsiyet belirleme yöntemi denince akla ilk gelen, kuşkusuz yüzük testi oluyor. Gelelim yüzükle cinsiyet belirlemenin nasıl yapıldığına:

Uzun bir ipe yüzük bağlayıp anne adayının karnının üzerine sarkıtılır. Yüzük sağa-sola doğru ya da ileri-geri şeklinde sallanırsa bebeğin erkek olacak demektir. Daire şeklinde dönerse de kız.

Bazı insanlar bu teste o kadar güveniyor ki yüzde yüz cinsiyet belirleme yapıldığını düşünüyorlar. Özellikle sosyal medyada bu testin kesin tuttuğunu söyleyenlerin sayısı çok.

2. Lahana testi ile cinsiyet belirleme: Pembe mi mor mu?

Kırmızılahana testi geçmiş dönemlerde kullanılan renkli yöntemlerden. Peki, nasıl uygulanır?

Öncelikle kırmızılahana suyun içinde kaynatılır. Sıra bebek cinsiyetini öğrenmeye gelince elde edilen lahana suyuna birkaç damla idrar damlatılır. Eğer karışımın rengi pembeye dönerse kız, mora dönerse erkek bebeğin olacak demektir.

3. Sarımsak testi: Bu kez kokunun nedeni başka!

Kabul edelim, sarımsak ile cinsiyet testi yapmak kulağa biraz garip geliyor. Bu yönteme göre ise bir diş sarımsak yediğinde eğer cildinde ağır bir koku kalıyorsa erkek, kalmıyorsa da kız bebeğin olacağı düşünülüyor.

4. Karbonatla cinsiyet testi: Ne kadar köpürdü?

Sıra geldi karbonat ile cinsiyet testine. 2 ya da 3 yemek kaşığı karbonatı su dolu bir bardağa koy ve üzerine birkaç damla idrarından damlat. Eğer yukarı doğru fışkıran kabarcıklar varsa oğlun, yalnızca minik bir reaksiyon olduysa kızın olacak demektir.

5. Anahtar testi ile evde cinsiyet belirleme: Neresinden tutsan?

Bu ailen ya da arkadaşların tarafından sana yapılabilecek eğlenceli bir cinsiyet testiydi. Senaryoya göre yakının olan kişi, uzattığı ev anahtarını tutmanı ister. Eğer anahtarı ucundan tutarsan kız, yuvarlak kısmından tutarsan da erkek bebeğin olacak anlamına gelir.

6. Yağ testi: Akış hızına dikkat!

Cinsiyet belirleme yöntemlerinden bir diğeri, yağ testi. Bu teste göre karnın en şiş olan kısmına bir miktar zeytinyağı dökülür. Yağın çabucak akması erkek bebeğe, akmaması ise kız bebeğe işaret eder.

Bu evde cinsiyet testinin çıkış noktası, erkek bebeği olacağı düşünülen anne adaylarının karın şeklinin sivri olduğuna inanılması olabilirdi.

7. Buğday ve arpa ile cinsiyet belirleme: Hangisi filizlendi?

Bilinen en eski cinsiyet belirleme testlerinden biri, günümüze Antik Mısır’dan ulaşmış. Rivayete göre kadınların birkaç gün boyunca arpa ve buğday tohumları üzerine idrarını yapması istenir. Buğdayın filizlenmesi kız çocuğa, arpanın filizlenmesi ise erkeğe işaret eder. Arpa ve buğdayın filizlenmemesi ise hamile olunmadığı anlamına geliyormuş o zamanlar.

İlerleyen yıllarda yapılan araştırmalara göre hamile kadınların idrarının arpa ve buğday tohumlarında gerçekten filizlenmeye yol açtığı kanıtlanmıştır.

8. Evde cinsiyet belirlemenin en zahmetsiz yolu: Makas mı bıçak mı?

Basit ve bir o kadar keyifli olan evde cinsiyet belirleme yöntemlerinden biri de makas ve bıçak testi. Uygulama çok basit:

Yakınlarından biri, bir minderin altına bıçak diğerinin altına ise makas koyacak. Senin bunu görmemen gerekiyor tabii. Bebeğin cinsiyetine, üzerine oturulan minderin hangisi olduğuna göre karar veriliyor. Altında bıçak olan minder erkek bebeğe, makas olan minder ise kız bebeğe işaret ediyor.

9. Maya Takvimi cinsiyet belirlemede iddialı: Tek mi çift mi?

Bebek cinsiyet tahmininde farklı bir deneme de Maya efsanelerinden geliyor. Bu yöntemde hamile kaldığın yaş ve yıl etkili. Hamile kaldığın yaş ile yılın çift rakam olması bebeğin kız olacağına işaret ediyor. Birinin çift diğerinin tek olması ise bebeğin erkek olacağı anlamına geliyor.

10. Çin Takvimi cinsiyet hesaplamada çok popüler: Ne zaman hamile kaldın?

Halk arasındaki yaygın inanışlardan biri, gebeliği Çin Takvimi’ne göre planlayarak bebeğin cinsiyetinin belirlenebileceği. Çin Takvimi’ne göre cinsiyet belirlenirken anne adayının hamile kaldığı yaş ve ay dikkate alınıyor.

Çin Takvimi hesaplamasında gebe kalınan yaş ile ayın kesiştiği kutucukta yazılı olan cinsiyetin, bebeğin cinsiyeti olacağına inanılıyor.