Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Üniversite öğrencileri ve akademisyenleri ile bir araya gelerek sunum gerçekleştirdi.

Bugün öğleden sonra İlahiyat Fakültesi Doç. Dr. Ali Arslan Konferans Salonunda öğrencilere ve akademisyenlere yönelik gerçekleşen programa, Rektör Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu ile Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Öğrenci Konseyi Başkanı Doğukan Kilcioğlu, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Uzun zamandır planladığı Zonguldak ziyaretini bugün gerçekleştirmiş olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine başlayan Prof. Dr. Mandal, kendi kariyerine ilişkin bilgi ve tecrübelerini üniversite öğrencileriyle paylaştı.

TÜBİTAK olarak öğrencilerin projelerine büyük önem verdiklerini belirten Prof. Dr. Hasan Mandal, gençlerden gelişen teknolojilerin getirdiği fırsatları değerlendirmelerini ve kariyerlerini buna göre şekillendirmelerini istedi.

Sorunları tespit etmenin bir çözüm olmadığını hatırlatan Mandal, TÜBİTAK olarak şimdiki ve gelecekteki sorunlara çözüm üreten gençleri desteklediklerini vurguladı.

‘Sorunların giderilmesinde teknoloji çözüm değil kolaylaştırıcı bir araç’

Günümüzün ve geleceğin en büyük tehditlerinin iklim krizi, sosyal sorunlar, artan bulaşıcı hastalıklar ve siber riskler olduğunu ifade eden Mandal, bu sorunların giderilmesinde teknolojinin yeterli olmadığını ancak kolaylaştırıcı bir araç olduğunu ifade etti. Mandal ayrıca çözüm için sosyal bilimler ve beşeri bilimlerden de yararlanmak gerektiğine dikkat çekti.

 ‘Grizu-263 Uzay Takımı bir başarı hikayesi olarak anlatılıyor’

İlk kez yurt dışında yapılan Azerbaycan TEKNOFEST’te Grizu-263 Uzay Takımı’nın bir başarı hikayesi olarak anlatıldığını söyleyen Mandal, Grizunun hem Türkiye’de hem de dünyada tanındığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da en çok uzay çalışmalarının gündeme geleceğini belirten TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Türkiye’nin artık kendi tasarladığı uyduları uzaya göndermeye başladığını ve bunun öncüsünün Grizu-263 Uzay Takımımız olduğunu hatırlattı.

Etkinliğin ikinci bölümünde TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, üniversite senato üyeleri ve akademisyenlerine “AR-Ge ve Yenilik Ekosistemimizde Durum Değerlendirmesi” ve “TÜBİTAK Odaklı Gelişmeler” konulu bir sunum yaptı.

Yaklaşık iki buçuk saat süren program toplu fotoğraf çekimi ile sonra erdi.