Zonguldak'ta ekipler göz açtırmadı! Zonguldak'ta ekipler göz açtırmadı!
Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Zonguldak Belediyesi’nin Kapuz plajına yaptığı yüzde 100 zam ve otopark ücretlerine yaptığı zamların ardından açıklama yaptı. Topaloğlu; “Sosyal belediyecilik diye yola çıkanlar, bugün işin kolayına kaçıp her şeye zam yapmayı marifet sayıyorlar. Halkçılık adına seçim alanlar. Halkı çoktan unuttu. Dün mecliste zamlara karşı çıkan meclis üyeleri şimdi nerelerde? dedi.
Topaloğlu’nun konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:
“Zonguldak'ın kaderi değişmiyor!
Zam zam zam. Açık zam gizli zam.
Evet, gelen gideni aratıyor diye bir atasözümüz var. Yerel yönetimlerde iktidara gelenler. Geçmişte itiraz ettikleri her şeyi bugün daha da katmerli uygulamaya koyuyorlar. Her gelen yönetim geçmişten enkaz devir aldığını tek yolun zam olduğunu bizlere yutturmaya çalışıyor. Bu kentte bu hiç değişmedi dün öyleydi bugünde aynı şekilde devam ediyor.
Yani kısaca oyuncular değişiyor. Senaryo hiç değişmiyor. Bu kentin kaderi bu olamaz.
Sosyal belediyecilik diye yola çıkanlar, bugün işin kolayına kaçıp her şeye zam yapmayı marifet sayıyorlar.
Belediyelerin işlettiği plajlardan alınan ücretlere %100 zam ne demek. Bunun anlamı şudur. Gariban yoksul plaja gitmesin. Sadece seçkinler plaja gitsin. Halkçılık adına seçim alanlar. Halkı çoktan unuttu. Dün mecliste zamlara karşı çıkan meclis üyeleri şimdi nerelerde?
Aynı şeyin Kozlu'da yaşandığını görmekteyiz. Ilık su Plajında dışarıdan yemek içecek getirilmesi yasaklanmış olduğunu basından öğrendik. Bu durum umarım doğru değildir. Böylesi uygulamalar ancak faşist yönetimlerde ve kar amacı güden şirketlerde olur.
Belediyeler ticarethane değildir!
Böylesi uygulamalardan kaçınılmalı. Yoksul ve dar gelirli vatandaşların rahat bir şekilde plajlara girmesi sağlanmalıdır.
Diğer bir konu otopark ücretleri evet belediyeler. Bu konuda düzenleme yapmalı, park yerleri dışında ara sokaklarda araçlar park edilmemeli ve bu park yerlerinden belediye makul ölçüde ücret almalıdır. Bu ücret kademeli yapılmalıdır. Bu park işi herkese eşit uygulanmalı kimseye hiçbir şekilde ayrıcalık tanınmamalıdır.
Hastane önünde park yerlerinden daha düşük bir tarife uygulanmalı ve ilk bir saat ücretsiz olmalıdır.
Ekmeğe gizli zam yapılarak esnaf odaları ve yetkililer, vatandaşı kandırmaya çalışmaktadırlar. Böylesi uygulamaları asla kabul etmiyoruz.
Vatandaşın ekmeği ile oynamayın!
Bu zam geri alınmalı. Ekmek aynı gramajdan aynı fiyattan satılmalıdır.”