Uydu internet ağının daha hızlı ve ekonomik amaçlı kullanmak amacıyla SpaceX firmasının uzaya fırlattığı Starlink uyduları Çaycuma'dan net şekilde görüntülendi.

Yasin Malçık tarafından fotoğraflanan uydu treni çıplak gözle rahat bir şekilde görüldü. SpaceX firması sahibi Elon Musk'ın uzaya gönderdiği uyduların ana özelliğinin uydu internetinin daha hızlı şekilde olmasını amaçlıyor. Dijital çağın giderek hız kazanmasıyla birlikte internet hızlarındaki oranda artacağı görülüyor.

Neden yeniden aday oldu, hedefleri neler? Adil Düzlü soruları yanıtladı Neden yeniden aday oldu, hedefleri neler? Adil Düzlü soruları yanıtladı

STARLİNK UYDUSU NE İŞE YARAR?

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor.

Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.