CHP Belediye Meclis Grubu adına Dr. Atınç Kayınova dolmuş zammı hakkında açıklamalarda bulundu.

Kayınova, Selim Alan’ın hizmetlerin durmasından korktuğu için zam yaptığını söyledi.

Kayınova yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“06.09.2023 tarihli Belediye Meclisinde yapılan halk otobüsü tarifesine yapılan zammın arkasında Selim Alan’ın tam seçim sürecinde hizmetin durmasından korkması vardır. Hizmetin durdurulması ihtimaline karşı eli kolu bağlı kalmış, zorunlu bir tercih yapmıştır. Tabiri caizse kendi kazdığı kuyuya düşmüştür.  Zaten halk otobüsü konusunda sicili bozuk olan sayın Selim Alan merkezi hükümetten gelen 100 milyonlara rağmen tam da seçime çeyrek kala halkın parasına muhtaç kalmıştır.

Hatırlanacağı üzere pandemi sürecinde tüm yasal olanaklara rağmen yükleniciyi desteklemediği için halk otobüsü hizmeti durmuş ve yaklaşık 4 ay sonra 2. bir yüklenici işi devralmış o da 11 ay sonra işi bırakmıştı. Bu olaydan 8 ay sonra da 3. bir yüklenici ile hizmet yeniden başlamıştı. Zonguldak tarihinde ilk defa aralıklarla da olsa yaklaşık 1 yıl halk otobüsü hizmetini halkına sunamayan Selim Alan sonraki aylarda yakaladığı her fırsatta elini halkın cebine sokmaktan da kaçınmamıştı.

ALAN YENİ BİR TARİH YAZDI
2022 Nisan ayında olmayan halk otobüsüne zam yaparak dünya tarihine geçen Selim Alan son zammı ile de esnafın istediğinden daha fazla zam yaparak yeni bir tarih yazmıştır. Dolmuş esnafının 15 TL’lik biniş ücretini yeterli görmesine rağmen herhalde dünya tarihinde ilk defa bir Belediye Başkanı halk otobüslerine dolmuşlardan daha yüksek düzeyde bir ücret belirlemiştir.

Selim Alan bir taraftan halkın cebine el attığı gibi, diğer yandan da 65 yaş üstü, engelli vb. ücretsiz biniş başına belediye kasasından çıkan destek ödemesinin artmasına sebep olmaktadır. Belediye Meclisinin tarife belirleme yetkisi sınırsız değildir. Hele hele bu tarife üzerinden ücretsiz binişler için belediye kasasından yükleniciye destek ödemesi yapılması bu zammın keyfe keder yapılması durumunda kamu zararı doğurma ihtimalini ortaya çıkartmaktadır.

2023 Ocak ayında 6.5 TL olan tam bilet ücreti Eylül’de 16 TL olmuştur. Böylece Selim Alan 2023 yılının ilk 8 ayında halkın otobüsüne % 146’lık zam yapmıştır. Oysa, bu 8 ayda Merkez Bankası verilerine göre enflasyon %43,06’dır. Zonguldak’ta bu dönemde mazot fiyatlarındaki artış oranı da %70’dir.

Hayatın olağan akışında olması beklenen tam bilet ücretinin 14,25 TL olmasıdır. Selim Alan bu düzeydeki yüksek zam tercihinin gerekçelerini kanıtları ile kamuoyuna anlatmalıdır.

Halkın en temel haklarından biri olan toplu taşımacılığa ulaşımının en uygun şartlarda sağlanması anayasal zorunluluktur.

SELİM ALAN’IN HER FIRSATTA HALKIN CEBİNE EL UZATAN TUTUMU BİZİ HİÇ ŞAŞIRTMAMIŞTIR
Emekli şehrine çevrilen Zonguldak’ta, işsiz aşsız insanların her gün arttığı, sanayicisinden esnafına, memurundan emekçisine ve bunların ailelerine, dolayısı ile tüm insanlarımıza her gün giderek artan düzeyde oluşan ekonomik baskı, yaratılan yoksulluk ortamı dayanılmaz düzeydedir. Tüm bu gerçeklerden uzak bir şekilde, kendi eğlenceli dünyasında yaşayan Selim Alan’ın her fırsatta halkın cebine el uzatan tutumu bizi hiç şaşırtmamıştır.

Seçim zamanı 1. sloganı “en pahalı suyu Zonguldak kullanıyor” olan Selim Alan, elektrik giderlerinin artmasını bahane ederek %221 zamla suyun metreküpünü 2,80 TL’den 9 TL’ye çıkartan başkandır. Sayaç bakım bedelini faturalara ilk ekleten başkandır.  

Diğer yandan AKP’nin başarısız ekonomi politikalarının sonuçları her kesimden insanımıza ağır gelmektedir. Ülkede özellikle taşımacılık işi yapan tüm esnaf yarınını planlayamamaktadır. Personel, SGK, vergi, mazot, lastik, bakım onarım, sigorta, kaza-hasar, amortisman vb. birçok kalemde enflasyona bağlı olarak giderlerin arttığı açıktır. Hizmetin sürmesi için mevcut ekonomik şartlarda halk otobüsü tarifesinde zammın kaçınılmazlığı da açıktır. Ama bu keyfe keder değil kanıta dayalı bir oranda yapılmalıdır.

Gubetteki Zonguldaklılar bir araya geldi! Gubetteki Zonguldaklılar bir araya geldi!

Önemli bir konu da Selim Alan’ın salgın zamanı destek vermediği bir hizmete şimdi neden bu kadar bonkör davrandığıdır. Oluşan fazla destek ödemesini gerekçeleri ve kanıtları ile Zonguldak halkına açıklamalıdır.

ESNAF VE HALK SÜRECİNİN SONUNU GÖREMİYOR
6 Eylül 2023 günü yapılan Belediye Meclisi toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak yapılan fahiş zammın karşısında durmamızın temel nedenleri doğrudan ya da dolaylı olarak AKP’nin halkın cebine el uzatan tercihleridir. Bunun böyle sürmeyeceği açıktır. Ne esnaf, ne halk bu sürecin sonunu görememektedir. Bu zam ivedilikle geri çekilmelidir.

Bu vesile ile revizyon imar planındaki şaibeli durumların üstünü örtmek için yapay gündemler yaratılmasına da izin vermeyeceğimizi kamuoyu ile paylaşırız. “