banner3

banner17

Eczacılardan aşı duyurusu

Eczacılardan aşı duyurusu

SAĞLIK 20.10.2020, 14:53 20.10.2020, 15:06
555
Eczacılardan aşı duyurusu

Zonguldak Eczacı Odası, yazılı açıklama yayımlayarak getirilmesi planlanan 2 milyon aşının Türkiye’de risk gruplarına uygulanmasının mümkün olmayacağını belirterek yerli aşı üretiminin önemini gözler önüne serdi.

Açıklamaya göre, aşı sayısının artırılmasını isteyen Türk Eczacıları Birliği konu hakkında gerekeni yapacaklarını ifade etti.

Açıklama şu şekilde:
“İlaç ve ilaç kategorisi içerisinde değerlendirilmesi gereken gıda takviyesi, tıbbi bitkisel ürün, vitamin ve minerallerin eczaneler dışında halka satılması, reklam ve pazarlama yöntemleriyle tüketiminin kışkırtılması ciddi bir halk sağlığı sorundur. Söz konusu ürünlerin eczane ve eczacı danışmanlığı dışarısına çıkarılması daha önce pek çok kez acı örneklerine şahit olunduğu gibi ölümlere varabilecek risklere davetiye çıkarmaktır. İçinden geçtiğimiz Covid-19 Pandemisi dolayısıyla halkın yükselen sağlık kaygıları ticari kâra tahvil edilmeye çalışılmakta, insan sağlığına ilişkin ürünler herhangi bir ürün gibi ve adeta eczane taklidi yapılarak satışa sunulmaktadır. Oysa eczacılar, aldıkları eğitim doğrultusunda, kamu sağlığını koruma ve geliştirme hedefini önceleyerek bilimsel, kanıta dayalı sağlık hizmeti verirler. O nedenle ilaca ve sağlığa ilişkin ürünlerde tek doğru adres eczanelerdir. Yurttaşlarımızın sağlığını korumak için Sağlık otoritesini bir an önce harekete geçmeye; gıda takviyesi, tıbbi bitkisel ürün, vitamin ve mineraller gibi ürünlerin sadece eczanelerden ve eczacı denetiminde halka arzı için gerekli yasal düzenlemeleri gerçekleştirmeye davet ediyoruz.

Covid-19 Pandemisi’nden ötürü bu yıl yurttaşlarımızın grip aşılarına olan talebinde sahadan aldığımıza bilgilere göre çok büyük bir artış yaşanmaktadır. Ülkemizde 7,5 milyonun üzerindeki 65 yaş üstü nüfus ve bunun yanı sıra kronik hastaların sayısı göz önünde tutulduğunda, getirilmesi düşünülen 2 milyon civarındaki aşının tüm risk gruplarına uygulanması mümkün olamayacaktır. Bu durum yerli aşı üretiminin ne kadar büyük bir önem taşıdığını ve aciliyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Şu an karşı karşıya bulunduğumuz sorunun giderilmesi ve risk grubundaki herkesin aşıya erişebilmesi için; Sağlık Bakanlığı’nı tedarik edilecek aşı miktarını artıracak ve aşıların dağıtımı yöntemindeki belirsizlikleri giderecek önlemleri hızlı bir biçimde almaya çağırıyoruz. Türk Eczacıları Birliği olarak biz de elimizi taşın altına sokmaya, üzerimize düşebilecek sorumlulukları yerine getirmeye hazırız. Grip aşılarının dağıtımı noktasında ise, aşıların birinci basamak sağlık hizmet sunucusu olan eczanelerimiz eliyle halka ulaştırılması gerektiğini vurgulamak isteriz."

Kaynak: HABER MERKEZİ
Yorumlar (0)