Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde eylem var Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde eylem var
Sağlık Bakanlığı hastanelerdeki yoğun azaltmak amaçlı yeni bir karar gündeme getirdi. Kronik hastalıklar için alınan ilaçların bildirim süresi bir kez daha uzatıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararda hastalar haziran ayına kadar rapor yenilemeyecek. İşte detaylar…
HASTALARA KOLAYLIK SAĞLANACAK
Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada koronavirüs salgını ile mücadele için bakanlığın salgın süreci başlangıcından bu yana tüm periyodik rakamlar ile birlikte çeşitli önlemler aldığını paylaştı. Süresi dolan ve 1 Ocak 2020 tarihi sonrasında yenilenmeye sağlık sertifikalarına ilişkin olarak raporların 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçerli olacağı duyurulmuştu. Henüz yenilenmeyen ya da uzatılması gereken raporların önemli bir düzeyde kalması ve sağlık hizmeti sonuçlarında yenileme, raporlama ve önceliklendirme talepleri sebepli karşılaşılan yoğunluğun azaltılması, mevsimsel koşullar sebepli artan sağlık hizmetleri için olan talebin karşılanmasının gerekli görüldüğü ifadeleri paylaşıldı.
SON TARİHİ 30 HAZİRAN 
Bakanlık söz konusu paylaşmış olduğu raporlara ilişkin olarak 1 Ocak 2020 tarihinden sonrasına sağlık belgesi süresi dolan ve de yeniden düzenlenen kişilerin 30 Haziran 2024 tarihine kadar raporlarının geçerli sayılacağını paylaştı. Her türlü ön rapor, yenileme raporu ve de rapora yapılan itirazlar ile ilgili yasal süreç içerisinde yanıt verileceği de eklendi. Engellilerin tespiti ve de vergi indirimi amaçlı kuruluşların ihtiyaç duymuş olduğu engelli raporlama ve de izleme prosedürlerine de devam edilmesinin uygun olacağına karar verildiği paylaşıldı.