Milletvekili Polat Türkmen rödevans sorunu ile ilgili görüşmelerin aylardır devam ettiğini EPDK’nın kararından beri bu görüşmelere yoğunlaştıklarını bu dönem içerisinde de bu sorunu çözmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Milletvekili Polat Türkmen geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Komisyonu Başkanı Taner Yıldız’a bu konuyu ilettiklerini belirterek

“Kanun teklifi hazırlıyoruz. Rödevanslı sahalarda çalışan binlerce maden işçimiz var. Bu sorunu biran önce çözmek istiyoruz. Görüşmelerimiz EPDK kararından beri devam ediyordu. Geçtiğimiz gün Bakan Beyimiz ve Komisyon Başkanımıza da konuyu ilettik. Kömür konusu ile yakından ilgilenen Enerji Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Şeref Kalaycı ile de görüşmelerimiz sık sık oluyor. Kendileri ile bir kanun teklifi hazırlayıp bu sorunun çözülmesi için çabamız var. 23 Ocak Pazartesi günü diğer milletvekili arkadaşlarımız ve bakan yardımcımız ile bir toplantımız olacak. Bu konuyu yeniden dile getireceğiz.

Geçenlerde Eren Enerji’den Emir Eren ile de görüştük. Zonguldak’ın sorunlarını açık açık anlattık. Kömür alımını durdurmamasını rödevanslı sahalardan alım yapmasını da istedik. çünkü böyle bir sıkıntı toplumun büyük bir kısmını ilgilendiriyor. Sadece orada çalışanı orayı işleteni değil tüm Zonguldak’ı ilgilendiriyor. Torba yasada bu kanun teklifini de geçirmeyi düşünüyoruz. Eğer sorunu kanun teklifi ile de çözemezsek Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz.” dedi.