AK Parti cenahının belediyenin elini, kolunu bağladığını belirten Başkan Posbıyık, “Bu şartlarda revizyon konusunu 2024 yerel seçimleri sonrasına bırakıyoruz. Ben seçilirsem ben yaparım, kim seçilirse o yapar’ dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantısında konuşan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, revizyon çalışmalarını 2024 yerel seçim sonrasına bıraktıklarını açıkladı.

Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Sağlıklı başarılı bir dönem diliyorum, inşallah güzel ve bereketli bir yıl olsun.  Enflasyonun gerilediği, zamların yok olduğu, halkın “ben de insanım, ne güzel yaşıyorum” dediği, hakkın hukukun adaletin üstünlüğünün net bir şekilde ortaya konulduğu bir Türkiye dileğindeyim. Hakka hukuka adalete bolluğa insanca yaşamaya çok ihtiyacımız var.

-REVİZYON İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK! ANCAK; 2024’E KALDI-

Revizyon meselesi var. Bunun hakkında çeşitli dedikodular, tehditler, ithamlar havada uçuşuyor. Herkes her şeyi bildiği için değil bilmeden konuşuyor. Ereğli’de bir revizyona ihtiyaç var, kadastro kayıtları var, beklentiler var. Bir takım yerlerde ruhsatını alamayan insanlar var, iskanını alamayan insanlar var. Adam dama çıkıyor Kepez Mahmutpaşa’da, Kaymakam,  Vali konuşmaya çalışıyoruz. “Yeri kısıtlı olduğu için ruhsat alamıyor. Yandım Allah diye bağırıyor. Valimiz de aradı ‘mümkün değil ancak revizyon yapılırsa verebiliriz’ dedik. Başka türlü kanunsuz işe imza atmayız”  dedik. Hani şimdi diyorlar ya, ‘Problemli evler var. Emsalin dışında 20 kat daha fazla yapmış adam, ‘bunu belediye niye çözmüyor’ diyor. Mahkemeye giden dosyalara ‘Belediye niye çözüm bulmuyor’ diyor. Cumhuriyet savcılığına gitmiş dosyalar, orası karar verecek. Belediye mahkeme mi? Bu dosyalar Ankara’ya, Çevre Bakanlığı’na götürüldü. Planlama müdürü ‘Hayır ben imza atamam, başım belaya girer, kimse de imza atamaz buna’ dedi. Ama ısrarla belediye imza atsın diyorlar. Yok böyle bir şey.

Birileri de diyor ki “Ören’e, Kıyıcak’a imar getirmedin” diyor, belli yerlere imar getirdik üst kısımları kast ediyor. Biz kanunlarla idare ediliyoruz. Ereğli’nin bir projeksiyonu var. O projeksiyonda 236 bin tane konut yapabilirsin diyor. Ereğli’de yapılan konut sayısı 120 bin mevcut alanlarda. Müteahhitler 236 bin konut yapacak, mevcut alanlar bittikten sonra genişleme yapabilirsin diyor kanun. Bütün bunlara rağmen Bölücek ve Kıyıcak’ın altyapılarını yaptık. Neden oralarda inşaatlar var diye. ‘Yeni yapılacak imar alanlarına mevcut projeksiyona 236 bin binanın 120 binini yapmışsın gerisini reddediyoruz’ denildiğinde siz kanuna karşı gelebilecek misiniz? Ama bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor.

-TEK DERTLERİ HALİL POSBIYIK’IN ELİNİ KOLUNU BAĞLAMAK-

Revizyonda bekleyenler var. Ereğli’nin büyümesi için 236 bin konutu tamamlamamız lazım, ev yapmaları lazım. Engellemekle, hayır demekle bir şey olmaz. Muhalefetten laflar geliyor “Bize yukarıdan talimat geldi, her şeye hayır diyeceğiz”. Herşeye hayır dersen Ereğli gelişmez. İnsaf denilen bir şey var, revizyonun yapılması lazım. İnsanlar, müteahhitler bekliyor. Bize tehdit geliyor. Neymiş, ‘Biz bunu mahkemeye vereceğiz, grup olarak da vereceğiz’. Verin. 

-SEÇİM ÖYLE DEĞİL, MEYDANDA ALINIR-

‘Mahkemeye verdiğimizde plandaki durdurma işlemini yapacağız, hem mevcut planı durduracağız mahkemede bilirkişiye çıkarıp, hem 2012 planını durduracağız. Ereğli’de Halil Posbıyık’a hiçbir ruhsat verdirmeyeceğiz. Elini, kolunu kelepçeleyeceğiz, hiçbir ruhsat veremeyince, seçimi kazanamayacak, onu düşüreceğiz’ diyorlar. Seçim böyle kazanılmaz. Er meydanında alınır seçim. Benden ne istiyorsunuz be. Ruhsat verdirmezseniz ne olacak. Tehditler, sopa göstermeler var. Belediye meclis üyelerinde sağduyulu arkadaşlarla konuşuyoruz. ‘Revizyonu geçirmeyeceğiz. Asıl amacımız revizyonu geçirmemek değil, gariban vatandaşlar var biliyoruz ama Halil Posbıyık’ın elini, kolunu kelepçeleyip ruhsat verdirmeyeceğiz. Halk ondan nefret edecek ve seçimleri kazanacağız’ diyorlar. Seçimlerde ne olacağını göreceksiniz zaten. Açık ve net. Hiç bunlara heveslenmeyin.

-AK PARTİ – CHP GRUBUNA VE İLÇE BAŞKANLARINA PLANLARI GÖSTEREREK ANLATTIK-

Dedik ki, arkadaşların şüpheleri var. Kendi yandaş gazetelerinde ‘bizi avanta topluyor’ diye yandaşları yazıp çiziyor. Bizim hiç kimseden korkumuz yok, benim ve çevremin alnı açık. AK Parti grubu ve İlçe Başkanı Saffet Bozkurt’u davet ettik, plancıları davet ettik. Projeksiyonla bütün imar planını gösterdik. Yanlış olan ne varsa bunu buradan çıkarabiliriz mantıklı ise. Birinin yeşil alanına inşaat yapıldı ise Halil Posbıyık’ın yerine ev yapıldıysa bunu engelleyin. Eğer bizim görmediğimiz, sizin gördüğünüz talepler varsa mantıklıysa plana yerleştirelim. Beraber oy birliği ile bu planı geçirelim dedik. Hepsini anlattık. Teşekkür ettiler.

Toplantıdan sonra bize tehditler daha da yükselmeye başladı. Tekrar plancıları, imardaki arkadaşları davet ettik. Plancı, ‘benim planımdan şüphemiz yok’ dedi. Tamam o zaman dedik. Yok dedi. ‘İçinde bulunduğumuz ortamda hakkın, hukukun, adaletin yerine gelmediği ortamda, iktidar güçleriyle mahkemeye verirler, oda bilirkişiye gönderir, bilirkişi de revizyonun bu senekini durdurduğum gibi daha önceki revizyona da 8 ay inceleme yapacağım der, örnek Sinop. Falanca yerde yaptılar bunu. Belediyenin elini kolunu bağlarlar’ dedi. Eski revizyonu da durdururlar diye düşündük. Birçok kentte bu şekilde belediyelerin planlarını durdurdular. Ben belediye başkanı olarak ne yapabilirim seçme kalmış 1 yıl. Böyle bir riske girmedim ekiple anlaştık ve vatandaşın mutlu olması, yer sahibi olması için uğraşıyoruz ama bu ortamda başımızı derde sokacaklardı ve planı 2024 yılına erteledik. Kim seçilirse, ben seçilirsem yaparım. Kim seçilirse o yapar.

Mağdur vatandaşlarımıza müteahhitlere sesleniyorum: “Belediyeye gelip Biz ne yapacağız” diyorsunuz. Gelin çayınızı, çorbanızı için. Ancak; bizim yapacak bir şeyimiz yok. Bize revizyon konusunda belediyeye bir şey söylemeyin. Açık ve net olarak anlatıyoruz. Bu revizyonu durdurmuş vaziyetteyiz. AK Parti ve CHP grubu ve ilçe başkanlarına gösterdik. Konuyu burada kapatıyoruz. Revizyon meselesi şuanda tatil edilmiştir. 440 bin metrekare yeni yeşil alanlar çıkardık. Eskiyle birlikte 750 bin metrekare yeşil alanlar ve yollar kazandırdık. Allah’tan baksa kimseden korkumuz yok.  Korkusu olan, AK Parti Grubu ve ilçe başkanını davet edip planlarını göstermez, açıklamaz. Biz bunu yaptık ama revizyonu bu şartlarda 2024 yerel seçimler sonrasına bırakıyoruz.”