Son günlerde yurt genlinde etkili olan soğuk havalar yerini pastırma sıcaklarına bırakacak. Sonbahar mevsimiyle birlikte gelen serin havalar ve yağışlar bugün itibarıyla yurdu terk edecek. Uzmanlar “Pastırma yazı ne zaman başlayacak?” sorusunun cevabını açıkladı. Hava sıcaklıklarının yurt genelinde artacağı mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. İşte güncel hava durumu raporları!

PASTIRMA YAZI GELİYOR! NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Son günlerde etkili olan serin ve yağışlı havalar yerini sıcak havalara bırakıyor. Yapılan son değerlendirmelere göre pastırma yazı tüm yurtta etkili olacak. Hava sıcaklıklarının yurt genelinde artacağı, yağışlı sistemin 20 Ekim Cuma günü itibarıyla yurdu terk edeceği, yurdun doğusunda mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 3-6 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. İstanbul’da hava sıcaklıkları önümüzdeki hafta 26-27 derecelere kadar çıkacak.

PASTIRMA SICAKLIKLARI NEDİR?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminde, ekim ayının sonundan başlar ve kasım ayının ortasına kadar devam eder. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Narkogüç-38’ Operasyonunda 6 ton 112 kg esrar ele geçirildi! Narkogüç-38’ Operasyonunda 6 ton 112 kg esrar ele geçirildi!

Pastırma yazı deyimi, pastirmanin bu dönemde hazirlanmasi sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sicakliklarin birbirine yakin ve sıcak olmasi sebebi ile; pastirmanin en ideal sekilde kurumasi bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da "kocakarı yazı", İsveç'te "Azize Birgitta yazı", Amerika Birleşik Devletleri'nde "Yerli yazı" gibi adlar alır.