Sanatçılardan başkan adaylarına önemli çağrı! Sanatçılardan başkan adaylarına önemli çağrı!
Enerji sektörünün Türkiye’de her geçen yıl büyüdüğünü ve geliştiğini söyleyen Kalen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öztürk, “Büyük ya da küçük fark etmeksizin yatırımcıların ve fonların ilgisini Türkiye’ye çekmeyi hedefliyoruz. Hedef kitlemizin iş ortaklıkları vasıtasıyla veya direkt olarak özellikle yenilenebilir enerji başta olmak üzere ülkemize yatırım yapmaları konusunda ikna edeceğiz. Çünkü Türkiye yatırım için doğru bir ülke ve 2024’te bunu daha net göreceğiz” dedi.
Önümüzdeki dönemde temiz enerji yatırımlarının daha da artarak sektörü domine edeceğini ifade eden Öztürk, “Enerji sektörü tıpkı diğer endüstrilerde olduğu gibi hassas dengeler üzerine kurulu. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan politik gerginlikler, ekonomik dalgalanmalar sektörü doğrudan etkileyebiliyor. Bunun kırılganlığın en temel sebeplerinden birisi, elbette fosil yakıtlara olan bağlılıkken temiz enerjiye yapılan yatırımların artırılmasıyla bu etkilenme durumunun azalacağını düşünüyoruz. Ancak, dünya genelinde zorlu bir yılı geride bırakmamıza rağmen 2023’te hem paydaşlarımız hem de biz üretim konusunda bir aksama yaşamadık. Hatta büyüme odaklı gelişmeye devam ettik” diye konuştu. 
 “ELEKTRİK ENERJİSİNDE HER DAİM SAHADAYDIK"
2023’ü enerji sektörü ve kurumları açısından değerlendiren Öztürk, “Firma olarak, malzeme tedariğinde ve yenilenebilir enerji santralleri taahhüt işinde sektörümüzün öncülerinden biri şeklinde konumlanıyoruz. Yatırımcıların, esnafların ve son kullanıcıların ihtiyaçlarını ve sorunlarını yerinde çözüyoruz. Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında stratejik alan olan elektrik enerjisinde her daim sahada olduk. Kuruluşumuzdan itibaren logaritmik yükseliş trendini sürdürüyoruz. Ekonomik çalkantılardan hiç çekinmedik. Ülkemizin dinamiklerini bilmek ve bunlara güvenmek, cesur ve atik politikalar izlememizi sağladı” ifadelerini kullanarak, sözlerine şunları ekledi:
“Geçtiğimiz günlerde Dubai’de düzenlenen ve Türkiye’den rekor sayıda girişimin katıldığı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’ndaki (COP28) konuşulanları yakından takip ettik. Biz de uzun süredir temiz enerji alanında çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Temiz enerji odaklı bir anlayışla üretimini yaptığımız başlıca ürünler arasında, orta ve yüksek gerilim ekipmanları, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi santralleri ekipmanları ve iş güvenliği malzemeleri bulunuyor. Ana malzemelerimiz de ise trafo, kablo, hücre ve paneller yer alıyor. Verimli bir yılı henüz geride bırakmışken 2024’te de yapacağımız yatırımlarla başarımızı devam ettirmeyi hedefliyoruz.”
“FONLARIN İLGİSİNİ TÜRKİYE'YE ÇEKMEYİ HEDEFLİYORUZ"  
 Öztürk, konuşmasını şu ifadelerle sonlandırdı:
“Enerji sektörü ülkemizde her geçen yıl büyüyor ve gelişiyor. Biliyorsunuz, yenilenebilir enerji üretimi konusunda coğrafyamız çok müsait. Bu yarışta öne çıkmanın yolu gelişimi takip etmekten ve finansal güçten geçiyor. Biz de Avrupa’da finans dünyasının kalbi Londra’da ‘Kalen.Uk’ markasıyla ofisimizi açıyoruz. Büyük ya da küçük fark etmeksizin yatırımcıların ve fonların ilgisini Türkiye’ye çekmeyi hedefliyoruz. Hedef kitlemizin iş ortaklıkları vasıtasıyla veya direkt olarak özellikle yenilenebilir enerji başta olmak üzere ülkemize yatırım yapmaları konusunda ikna edeceğiz. Çünkü Türkiye yatırım için doğru bir ülke ve 2024’te bunu daha net göreceğiz. Bununla beraber, 2023’te attığımız dijitalleşme adımlarımızı 2024’ün ilk çeyreği itibarıyla tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca, Ankara Anadolu OSB içinde 20 bin metrekarelik alanda yeni yerleşkemizde hizmet vereceğiz. Özellikle yurt dışından ithal edilen spesifik ürünlerin üretimini önceliklendiriyoruz. Ülkemizin cari açık problemine de büyük katkısı olacak bu çalışmalarımızı yakında kamuoyuna duyuracağız. Üreterek büyümek, birincil ilkemiz olmayı sürdürecek.”