Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Basın ve Halkla İlişkiler görevlisi Gürkay Gündoğan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Zonguldak Meslek Yüksekokulu’nda Öğretim Görevlisi Sonay Çalışoğlu'nun dersine katılarak öğrencilerle ajans haberciliği, kurumsal habercilik ve deprem bölgesinde maden işçilerinin çalışmalarını ve bu çalışmaların ulusal basına yansımaları hakkında görüşlerini paylaştı.

Karadeniz'de palamut bolluğu! Balıkçılar yeni sezondan umutlu! Karadeniz'de palamut bolluğu! Balıkçılar yeni sezondan umutlu!

Zonguldak’ta 13 yıl ajans muhabirliği ve büro şefliği yaptıktan sonra önceki yıl GMİS Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne göreve başlayan Gürkay Gündoğan, ZBEÜ’de öğrencilerle tecrübelerini paylaştı. Öğretim Görevlisi Sonay Çalışoğlu’nun Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü, Radyo-Televizyon Programcılığı Programı dersine konuk olan Gündoğan, öğrencilere ajans haberciliği, kurumsal habercilik konularında bilgiler verdi. 

'GELİŞİME AÇIK OLMALISINIZ'

Gündoğan, öğrencilerin eğitim gördükleri süre boyunca gazete, dergi, televizyon haberleri ile programları takip etmelerini ve mutlaka çalışmak istedikleri alanda ki sektörün önde gelenlerinin çalışmalarını okumalarını tavsiye etti. Gündoğan, “Alanı çok geniş bir bölümde eğitim görmektesiniz. Gelişime açık olmalı ve sektörü iyi takip etmelisiniz. Ajans haberciliğinde 24 saat esasına göre çalışma prensibi vardır. Bu işe girdiniz mi artık işiniz sizin en yakınınız olur. İşinize önem verirseniz haber sizi bulur. Araştırma haberleri sizi geliştirir." dedi.

'MADENCİLERİN MÜCADELESİNİ ULUSAL BASINA TAŞIDIK'

Gündoğan ayrıca Kahramanmaraş depreminde yüzlerce yaralı vatandaşı enkazlardan kurtaran maden işçilerinin deprem bölgelerinde yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların ulusal basına yansımalarını öğrencilerle paylaştı. Gündoğan, "Maden işçileri deprem bölgesinde yaptıkları çalışmalarla Türkiye'nin gönlünde taht kurdu. Bizler basın birimi olarak Genel Başkanımız Hakan Yeşil ve genel merkez yöneticilerimizin koordinasyonunda kahramanlarımızın çalışmalarını kamuoyuna aktarmaya çalıştık. Bizlere gönderdikleri görüntü ve fotoğrafları ulusal ve yerel basına göndererek ne denli büyük bir iş yaptıklarını kamuoyuna duyurmaya çalıştık. Allah onlardan razı olsun. Gerçek kahramanlar." diye konuştu.

Öğretim Görevlisi Sonay Çalışoğlu, Gündoğan’a derse katılımından dolayı teşekkür etti. Gündoğan ardından ZMYO Müdürü Prof. Dr. Adnan Topuz başkanlığında gerçekleşen dış paydaşlar toplantısına katılarak üniversite-basın iş birliği hakkında ki görüşlerini paylaştı.