AK Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan, Zonguldak Belediyesi’nin yaptığı zamlara tepki gösterdi. Çağlayan, enflasyonun çok üzerinde zam yapıldığını belirterek; “Yani siz buraya hizmet etmek için geldiğinizi söylediniz. İlk geldiğinizde yaptığınız yüzde iki yüzlere varan zamlar yapmak. Sadece ve sadece ekonomi üzerine belediyecilik yürütülmez” dedi.

Çağlayan’ın açıklaması şu şekilde:

"Gerek dünya gerek ülkeler bizim ülkemiz de dahil bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi krizinden sonrasında  enflasyona maruz kalmış durumda. Ülkemizde de geçtiğimiz aylar açıklandı. En yüksek noktaya çıktığı dönem yaşandı. Bundan sonrasında sıkı politikalarla mali politikalarla enflasyonla mücadele etmek için ciddi bir performans sergileniyor. Ekonomik olarak Enflasyonla bütün dünya şu anda mücadele ediyor. Bizler de bununla mücadele etmeye devam ediyoruz. Bu tarihten sonrasında ekonomide enflasyonun hızla düştüğüne şahit olacağımız verilerle de sabit. Bunu Maliye Bakanımız zaten paylaşıyor.

“ENFLASYONUN ÇOK ÜZERİNDE ZAMLAR YAPTILAR”

CHP İl Başkanı Devrim Dural'dan eylem açıklaması! CHP İl Başkanı Devrim Dural'dan eylem açıklaması!

Geldiğimiz noktada Zonguldak'ta belediyelerin yaptığı zamlar, evet biz bunları görüyoruz. Enflasyonun çok çok üzerinde zamlar yaptılar. Aslında dünyanın boğuştuğu enflasyonla bunlar bu enflasyonu kullanarak zaten enflasyon var. Bakın zam yapılıyor diyerek enflasyonun çok üzerinde zamlar yaptılar. Geçtiğimiz dönem Belediyeyi bizler yönetiyorduk. O zaman yapılan zamlarda diğer ilçe başkanlarının ben belediyenin önünde belediyenin önündeki merdivenlerde protesto dediklerini hatırlıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi'nin ilçe başkanı da vardı.  Cumhuriyet Halk Partisi'nin belediye meclisinin grup başkan Vekilleri de oradaydı. Ama şimdi enflasyonun çok çok üzerinde zamlar yapıyorsunuz. Yani yüzde 300 zamlar, yüzde dokuz yüz zamlar yapıyorsunuz. Bunu da nereye dayandırıyorsunuz? İşte dünyanın boğuştuğu enflasyona dayandırıyorsunuz. Enflasyon oranında zam yapsanız buna hiç kimse bir şey söylemeyecek.

“EKONOMİ ÜZERİNE BELEDİYECİLİK YÜRÜTÜLMEZ”

 “Aslında Zonguldak üzerinde çok sıkıntılı bir belediye değil. Fakat ağızlarında pelesenk olmuş, borcumuz var, borcumuz yok. Yani bir borç üzerine bir gelir üzerine kurguladıkları bir belediye yönetimi söz konusu. Ya çöp toplanmıyor şehirde. Borcumuz var diyorlar. Yani personelim var. Ya sular akmıyor. İnsanlar duş alamıyor. İnsanlar suyu ısıtıp da duşa giremediklerinden bahsediyor. Şikayet ediyor borcumuz var diyor. Yani siz buraya hizmet etmek için geldiğinizi söylediniz. İlk geldiğinizde yaptığınız işler halkın plajlarıdır dediğiniz yerlerde giriş ücretlerini yüzde iki yüzlere varan zamlar yapmak. Sadece ve sadece ekonomi üzerine belediyecilik yürütülmez” dedi.