Saffet Bozkurt Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşullarını göz önüne alarak dalgakıran yapacağını belirtti. Aksi taktirde dalgakıran yapılmazsa 10 yıl sonrasında Alaplı Deresinde 0,40 m sığlaşma olabileceğinden bahsetti.  

Bozkurt’un konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:  

Madenci Birol Bıyıklı hayatını kaybetti! Madenci Birol Bıyıklı hayatını kaybetti!

“Alaplı Deresi’nde Karadeniz’den gelebilecek derin deniz dalga koşulları da göz önünde bulundurularak, deniz ile birleştiği kısmın en ideal bir şekilde çözümlenmesi için Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları tamamlanarak bu bağlamda mahmuzlar tasarlanarak derenin içerisinde sedimantasyon ya da kumlama olayının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Alaplı deresi çıkış ağzının kuzey ve güney sahillerine (Dere çıkış ağzında genişletme yapmadan) 130 m mahmuzların yapılması durumunda, 10 yıl sonrasında ortalama 0.40 m sığlaşma meydana gelebileceği belirlenmiştir. Sığlaşma dere içinde 80 m’lik bir alanda yarımada biçiminde belirginleşmektedir. 

Alaplı deresinin çıkışındaki sorunu ortadan kaldırmak için proje çalışmaları tamamlanmış, yapım ihalesi ise 14 Haziran 2024 tarihinde yapılmış olup ihalenin kesinleşme sürecine bağlı olarak ihaleyi alan firma ile sözleşme imzalanmasından sonra işin yapımına başlanılacaktır. Hayırlı Olsun... “