Tıskaoğlu’nun işlettiği Irmak Vadi Bungalov’un karizmasını çizdiler! Tıskaoğlu’nun işlettiği Irmak Vadi Bungalov’un karizmasını çizdiler!
Çaycuma’nın Tataristan’daki kardeş kenti Agryz Maryam Bubi Ortaokulundan, Okul Müdürü Ravil Badahşin başkanlığındaki 17 kişilik heyet Çaycuma’ya geldi. 12 öğrenci, 3 öğretmen ve 2 tercümandan oluşan heyet, okula adını veren tarihsel kişilik Maryam Bubi’nin yaşamını anlatan “Esirlerin annesi Meryem Atmaca” belgeselini izledi. Çaycuma Belediyesi Çarşamba Salonu’nda gösterilen belgeselin Yönetmeni Ahmet Alan’ın yanı sıra, Çaycuma Çocuk Belediye Başkanı Başar Sarı, Çaycuma Kent Konseyi Başkanı Tuğrul Dereli, bazı belediye meclis üyeleri ve Çaycuma Belediyesi daire amirleriyle birlikte ilgili bir izleyici topluluğunun katıldığı gösterim, duygulu anların yaşanmasına neden oldu.
YÖNETMEN ALAN DUYARLILIĞINDAN DOLAYI ÇAYCUMA BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR ETTİ
Gösterimin sonunda konuşan Yönetmen Ahmet Alan Büyük fedakârlıklarla ülkesine hizmet etmiş bir tarihsel kimliğin unutulup gitmesine gönlü razı olmadığını söyledi. Pandemi döneminde, belgeselin üzerinde yaklaşık iki yıl çalıştığını söyleyen Alan, Bubi ailesinin yalnızca Türkiye değil, İslam tarihi açısından da önemli olduğunu söyledi. Çaycuma’dan böyle bir davet aldığı için çok şaşırdığını da söyleyen Alan, duyarlılık gösterip bu tarihi bir buluşmayı sağladığı için Çaycuma Belediyesine teşekkür etti.
OKUL MÜDÜRÜ BADAHŞİN ALAN’I TATARİSTAN’A DAVET ETTİ
Daha sonra mikrofona gelen Maryam Bubi Ortaokulu Müdürü Ravil Badahşin kendilerinin okulun tarihi geçmişini özenle koruyup oluşan gelenekleri geliştirdiklerini söyledi. Kendi tarihleri için de çok önemli olan bu belgeselin çekilmiş olmasından çok mutlu olduğunu da söyleyen Badahşin, karşılıklı olarak bilinenleri paylaşmak ve birlikte çalışarak Bubi ailesiyle ilgili bilgileri çoğaltmak üzere Yönetmen Alan’ı Tataristan’a davet etti. Badahşin, “Maryam Bubi’yi daha iyi tanımanız,  onun yürüdüğü yollarda yürümeniz, soluduğu havayı solumanız, içtiği sulardan içmeniz için ülkemize davet ediyorum.” dedi.
ÇOCUK BELEDİYE BAŞKANI BAŞAR SARI GÜNÜN ANISINA BİR BUKET ÇİÇEK VERDİ
Etkinliğin sonunda toplu hatıra fotoğrafı çektirilirken, Yönetmen Alan’a, Çaycuma Çocuk Belediyesi Başkanı Başar Sarı günün anısına bir buket çiçek, Çaycuma Belediyesi Meclis Üyesi Olcay Aydın da bir plaket sundu. Maryam Bubi Ortaokulu Müdürü Ravil Badahşin Alan’a bir hediye paketi sunarken, yaptığı çalışma nedeniyle kendisini tekrar kutladı.
KURTARDIĞI SUBAYLARDAN BİRİYLE EVLENEREK MERYEM ATMACA ADINI ALDI
Gösterimi yapılan belgeselde şunlar anlatılıyor:  Birinci Dünya Savaşı’ndaki Sarıkamış Harekâtı’nda Ruslara esir düşen binlerce Türk askerinden 1800’üi zor koşullar altında Sibirya’ya getiriliyor. Başkurdistanlı aydın bir ailenin kızı olan Maryam Bubi, burada onlarla temasa geçiyor. Askerlere umut ışığı olarak çabalarını sürdüren Bubi, Bolşevik İhtilali’nin yarattığı fırsattan da yararlanıp, ailesinden kendine kalan 10 bin altını harcayarak esir askerlerin vatana dönmesini sağlıyor. Daha sonra kendisi de Türkiye’ye gelip kurtardığı subaylardan biriyle evlenerek Meryem Atmaca adını alan kadın kahraman, varını yoğunu soydaşları için harcayan fedakârlık timsali bir kişilik olarak tarihtekini yerini alıyor.
Editör: Şeyma Kaya