İlkokul ortaokul ve lisede okuyan öğrencilere kötü haber açıklandı. 81 ilde MEB okullarla ilgili son dakika kararının detayları açıklandı.

2023 - 2024 eğitim öğretim yılı için alınan kararlar Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından peş peşe hayata geçirilmeye devam ederken milyonlarca öğrenci ve veliden ise tepkiler yükseldi. Özellikle de açık liseye geçişin zorlaştırılması ve sınıfta kalma devamsızlık kararları büyük tepki çekmişti. Konunun detayları belli oldu.

SINIFTA KALMA DEVAMSIZLIK ORTAOKULDA LİSEDE SINIFTA KALMA ŞARTLARI NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelik ile okullarda sınıf tekrarı ve devamsızlıktan sınıfta kalma şartları için merak edilen detaylar belli oldu. Yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında "Art arda iki gün özürsüz devamsızlık yapan öğrencinin durumu posta, e-posta veya diğer iletişim araçlarıyla velisine bildirilecek, veli okula davet edilerek öğrencinin durumu hakkında bilgilendirilecek ve varsa özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenecek. Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplam 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilecek. Birinci dereceden yakınını kaybedenlerin özürsüz devamsızlık süresi olan 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 40 gün olacak.

Önleme, müdahale ve yönlendirme komisyonu, devamsızlık yapan ve sınıf tekrarı riski bulunan öğrenci velisini devamsızlığın 5'inci gününde okula davet edecek, devamsızlık nedenlerini ortadan kaldırıcı çalışmaları iş birliği içinde yapacak. Özürsüz olarak yapılan her bir devamsızlık günü, haftalık ders çizelgesinde belirtilen sosyal sorumluluk çalışmaları için öngörülen süreye bir saat olarak ayrıca eklenecek. Mesleki eğitim merkezinde öğrenim hakkı bulunmayanlardan zorunlu eğitime tabi olanlar ise veli ve öğrenci talebi de dikkate alınarak açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi veya açık öğretim imam hatip lisesine yönlendirilerek kayıtları yapılacak.

MEB SON DAKİKA 2. DÖNEM KARARLARI NELER?

ZBEÜ'ye iki yeni program! ZBEÜ'ye iki yeni program!

Yukarıda yer alan sınıf tekrarı, açık liseye geçiş ve sınıf geçme kurallarının tümü 2. dönemde de geçerli olacak. Artık öğrenciler tüm notları yüksek olsa da devamsızlık yapmaları durumunda sınıfta kalacak. Notları düşük olan öğrenciler için de MEB sınıf tekrarı kararı verecek.