NATO üyeliği için Türkiye'nin onayını bekleyen İsveç'te Ankara'yı ikna çabalarını zorlaştıracak yeni protesto gösterilerine izin çıktı. İznin ardından Türkiye’den çok sert tepkiler geldi.

Aşırı sağcı bir göstericinin cumartesi günü Türkiye'nin İsveç'teki büyükelçilik binası önünde protesto gösterisi düzenlenmesi talebine İsveç polisi tarafından izin verildi. İslam karşıtı gösterici Rasmus Paludan eylem sırasında Kuran-ı Kerim yakmayı planlıyor. 

Bakan Akar, İsveç polisinin Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakılacağı iddia edilen eyleme onay vermesine sert tepki gösterdi. Akar, İsveç Savunma Bakanı'nın Türkiye'ye ziyaretini iptal ettiklerini açıkladı.

Öte yandan  Türk Diyanet Vakıf-sen Zonguldak Şubesi Şube Başkanı İlyas Güven de yaşanan duruma tepki göstererek açıklama yayınladı. Bunun bir özgürlük değil nefret suçu olduğunu ifade eden İlyas Güven açıklamasında şu ifadeleri kullandı:
 "Türkiye Kamu-sen Türk Diyanet Vakıf-sen Zonguldak Şube başkanlığı ve Yönetim kurulu olarakİnsan hakları, din ve vicdan özgürlüğünü en üst perdeden savunduğunu iddia eden, uygulamalarıyla hiçte böyle olmadı görülen, İsveç'te polis koruması altında Müslümanların kutsal kitabı Kur'an Kerim-in yakılması inancımıza, kutsal değerlerimize, dinimize yapılan hayasızca, hadsizce, ahlaksızca bir saldırıdır. Tarihe baktığımızda bu İsveç’in ilk vukuatı da değildir. Bunu yapanlar ve yapılmasına müsade edenler tarihde olduğu gibi gereken muameleyi en üst perdeden göreceklerdir. Hiç bir dinin ve milletin kutsallarının bu şekilde özgürlük adı altında itibarsızlaştırılmaya çalışılmasına, yakılması ve bir şekilde zarar verilmesine müsade etmeyiz, bunu kabul de  etmeyiz. Bu nasıl bir akıl tutulması anlaşılır gibi değilim." Türk Diyanet Vakıf sen Zonguldak şubesi olarak “dini kutsallara, özellikle İSLAM dinini kutsallarına Kur’ana, camilerimize, vatanımıza, bayrağımıza, sancağımıza, milletimize, askerimize, polisimize içerdeki ve dışarıdaki bu hainliği yapanları nefretle ve şiddetle kınıyor, tarih ve kanun önünde gereken ceza ile  cezalandırılmalarını istiyoruz"