Kredi kartları borçlarındaki rekor artış sonrası Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'dan kredi kartlarına düzenleme sinyali verdi. Ekonomi yönetiminin kredi kartı düzenlemesine son şekli verdiği konuşulurken önemli bir iddia da vergi uzmanı Nedim Türkmen'den geldi. Türkmen, bazı bankaların kredi kartlarında asgari ödeme tutarını yüzde 50'ye yükselttiğini söyledi.

Vergi Uzmanı Nedim Türkmen “Bazı özel bankalar kredi kartında asgari ödemeyi yüzde 50'ye çıkardıklarına ilişkin mesaj attılar.” dedi.

Türkmen şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de kredi kartı kullanan insanların sayısı çok fazla, seçimden sonra sınırlarsanız kaosa neden olursunuz.Türkiye'de enflasyonun nedeni tüketicilerin yaptıı harcamalar değil, bunun altını çizelim. Para arzının arttığını görüyoruz. Vatandaş karnını zor doyurduğu için ilave talep yaratıp enflasyona neden olamıyor."

Türkmen kredi kartlarına sert düzenlemeler geleceği haberlerine ilişkin olarak da şu görüşlerini dile getirdi:

"Kredi kartı düzenlemesi denenebilir ama kaos görülünce 10-15 gün sonra vazgeçilir olduğunu düşünüyorum. Özel bankalar ödeme limitini yüzde 50'ye çektiğinde ciddi bir etki yaratacaktır."

YENİ DÜZENLEME YOLDA

Bakan Uraloğlu açıkladı! Tatilin son günü yola çıkmaları yasak! Bakan Uraloğlu açıkladı! Tatilin son günü yola çıkmaları yasak!

Ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar doğrultusunda, kredi kartı limitlerine ve taksit sayılarına yeni düzenlemelerin gelmesi bekleniyor.

Gelebilecek bazı önlemler ise şöyle sıralanıyor:

- Karta taksit uygulaması kaldırılabilir

- Asgari ödeme tutarları artırılabilir

- Kart limiti düşürülebilir

- Kredi kartı faiz oranları artırılabilir

- Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler getirilebilir

- Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir

- Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir

Editör: U. G.