Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile ülke genelin de gerçekleştirilen kullanılmayan köy okulu binaları proje dahilinde 20 köy okulu yaşam merkezine dönüştürülmüştü. 20 okulun daha bakım-onarımı yapılarak köy yaşam merkezi’ne dönüşeceğini ve  Köy Yaşam Merkezi sayısının 40’a çıkacağını açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan şuana kadar 150 kursta, 2 bin 500  vatandaşın da eğitim aldığını ifade etti.

Aldoğan açıklamasında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı:

“Köy Yaşam Merkezleri gelenekten geleceğe bir gönül köprüsüdür. Anadolu irfanının en saf hâlini temsil eden köylerimizdeki Köy Yaşam Merkezlerimiz, çocuk, genç ve yetişkinin, ebeveynin aynı zamanda, aynı mekânda eğitim gördüğü yerler olarak hayat boyu öğrenme anlayışı ile her zaman, her yerde herkes için eğitim felsefesinin hayat bulduğu yerlerdir.

 Yıllardır kullanılmayan 20 köy okulumuzun bakım onarımını yaparak köy yaşam merkezi olarak halkımızın hizmetine sunmuştuk.20 Köy okulumuzun daha bakım ve onarımını tamamlayarak halk eğitimi kurs merkezi ve okul öncesi eğitimde anaokulu olarak halkımızın ve öğrencilerimizin eğitim ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Köy Yaşam Merkezine dönüştürüyoruz.

Köy Yaşam Merkezlerimizi günümüzün imkân ve araçlarıyla eğitim ortamlarına dönüştürerek  bilgi ve teknolojik gelişmeleri köylerimize taşıyoruz. Köylerimizde yaşayan halkımızın  ihtiyaç duydukları tüm eğitim çeşitliliğini  sağlayarak, köylerimizi üretime teşvik edip, alınan eğitimlerle yeni girişimler ve istihdam olanakları da oluşturmayı hedefliyoruz .

Köy Yaşam Merkezleri’nde ihtiyaç halinde tarım ve hayvancılığa yönelik kurslar, üretime yönelik kurslar, yetişkin bayanlarımızın taleplerine yönelik dikiş-nakış, arıcılık, avcılık, tarım, hayvancılık, ormancılık, tarım teknolojileri, gıda ve hayvancılık, gibi talep edilen tüm alanlarda eğitimler verilmektedir. İlimizde şu ana kadar köylerde ve Köy Yaşam Merkezleri’nde açılan 150 kursta, 2500  vatandaşımız eğitimlere katıldı.

Köy Yaşam Merkezlerinin açılmasında işbirliklerini yönettiğimiz köy muhtarlıklarımıza, köylerde yaşayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yıllardır kapalı olan köy okullarımızın Köy Yaşam Merkezleri projesi ile adeta köylerin kalbi olmasını sağlayan, tekrar eğitim öğretim süreçlerine kazandıran  Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer’e tüm eğitim ailemiz adına  şükranlarımızı sunuyorum. ”