Karaelmas ve Baştarla'da su kesintisi! 2 gündür devam ediyor! Karaelmas ve Baştarla'da su kesintisi! 2 gündür devam ediyor!

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, tarihinin en büyük felaketini yaşayan Kdz. Ereğli’nin ‘Afet Bölgesi’ ilan edilmesi konusunda yaptığı açıklamaların ardından, bugün de basın mensupları ile afette ikiye bölünerek Amfi Tiyatro bölgesinde karaya oturan Kuru Yük Gemisinin olduğu bölgede basın açıklaması yaptı.  Başkan Posbıyık net mesaj verdi: Yıkım büyük, kenti yeniden inşa edebilmek için Kdz. Ereğli’nin acilen afet bölgesi ilan edilmesi gerekli. ”

Kdz. Ereğli’nin tarihinin en büyük felaketlerden bir tanesini yaşadığını ve esnafın, belediyenin tüm vatandaşların, balıkçıların, mahallerde evleri araçları zarar gören vatandaşların büyük mağduriyeti dile getirerek Ereğli’nin acilen Afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini belirtti.

Başkan Halil Posbıyık yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Şehrimiz büyük bir afet yaşadı.  Ama bu seferki apayrıydı, karayel fırtınası, ben ona kasırga diyorum. Camlar patlıyor, bodrumları, işyerlerini su bastı, sahil perişan vaziyette, tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletmek istiyorum.

DERTLERİMİZE DERTLENENLERE ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, en başta saygıdeğer İçişleri Bakanımız olmak üzere, Valimiz, AFAD Başkanı, Başkan Yardımcısı, İl Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanı, İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları, milletvekillerimiz hepsi bu acılı anımızda bizi yalnız bırakmadılar, bizlerle beraber odlular. Ereğli halkı adına onlara teşekkür ediyorum, dertlerimizle dertlendikleri için şükranlarımızı sunuyorum.

TÜM İMKANLARIMIZLA SEFERBERİZ

Ereğli’de neler oldu; heyelanlar oldu, çökmeler oldu, mezarlıklar perişan vaziyette. Ağaçlar yıkılmış, mezar taşları yerinden oynamış. Plajlar, piknik alanları tamamen  bitmiş vaziyette.. Sanayi çarşıları perişan vaziyette, çevre belediye başkanlarımızın, gönderdiği araçlarla, il emniyet müdürümüzün gönderdiği Tomalarla, orman işletmesinin gönderdiği tankerlerle hızlı bir şekilde görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

GÖRÜLMEMİŞ BİR YIKIM YAŞADIK

60-70 tekneyi dalgalar aldı götürdü. Balıkçılar perişan vaziyette. İşyeri ve evlerin bodrum katlarını sular bastı, yataklar, halılar mutfak eşyaları, çamurlu su içerisinde bitik vaziyette. 600 kişilik ekibimiz sahada çalışıyor. Aynı zamanda iftiharla söylemek isterim,  Karabük’ten, Samsun’dan bir çok yerlerden gönüllü insanlarımız, AFAD Gönüllükleri geldi. Hem sahilimize hem de esnafımıza yardım ediyorlar. Onlara ayrıca şükranlarımızı sunuyorum.

Sahilde, tüm kafeler perişan vaziyette, Halk Kafe’nin tamamen camları patlamış, betonlar kırılmış vaziyette, kaplamaların hepsi çıkmış, ağaçların çoğu devrilmiş, oturma grupları param parça olmuş. Elle tutulur hiçbir şey yok şu anda.

Sahilde gördüğünüz gemi kayaları parçalayarak karaya vurmuş durumda. Bundan da endişe ediyoruz daha önce bir gemi karaya vurmuş ve 3-5 sene beklemiştik, kaldırılmasını. Yine askeri liman çevresinde bir gemi battığı belli oldu. Mürettebatın araması devam ediyor. Helikopterle sahil güvenlik aramalara devam ediyor.

ESNAFIN VE VATANDAŞLARIMIZIN ZARARININ GİDERİLMESİ İÇİN AFET BÖLGESİ OLMALIYIZ

 Yine Yaraşlı Yörük Köyü’nde 3 kişilik bir ailenin sular altında kaldığını her beraber biliyoruz.  Kdz. Ereğli’nin Afet Bölgesi ilan edilmesi şart! Esnaf şimdi bildirimde bulunuyor. Evet, görüyoruz çamurun içinde bütün eşyaları hepsini çöpe atıyorlar. Bunların geriye gelmesi için Kdz. Ereğli’nin mutlaka Afet Bölgesi ilan edilmesi gerekiyor.

ZAMAN SİYASET ZAMANI DEĞİL!

Şu anda Ereğli’de siyaset yapanın gözü çıksın diyorum. Siyasetin zamanı değil, birlik beraberlik içinde olmamız gereken bir zaman. Ereğli’de yaşayan Ereğli’yi seven herkes, eli kalem tutan herkes İçişleri Bakanlığına Afet Bölgesi ilan edilmesi için, kentin ancak böyle ayağa kalkabileceğini bildiren mesajlarınızı sürekli yazın.

Esnafa sesleniyorum; senin çıkardığın malzemelerin parasını alman mümkün değil, ancak benim dediğimi yaparsanız, İçişleri Bakanlığına Afet Bölgesi ilan edilmesi için, çoluğunuza çocuğunuza, eşinize komşunuza yazdırırsanız bundan yararlanabiliriz.

Herkesi göreve davet ediyorum. Sadece yetkililer değil, bütün vatandaşlarımızın görevi..

EREĞLİ’NİN EN AZ 200 MİLYON LİRAYA İHTİYACI VAR

Ereğli’nin ayağa kalması için en az 200 milyon paraya ihtiyaç var. İl Bank’tan telefon ediyorlar, kaç günden beri İller Bankası ekipleri burada dolaşıyor, bize 25 milyon para veriyorlar. Ben bu kadar para ile ne yapabilirim. AFAD’ın henüz ne kadar vereceğini bilmiyoruz. İller Bankası Genel Müdürüne telefon ettim. Allah rızası için 100 milyon bana kredi verin, devletimden borç istiyorum. Faiziyle geri ödeyeceğim. Sadece deprem bölgelerine veriyorlarmış, buranın deprem bölgesinden farkı varmı? Lütfen benim, Ereğli halkının sesini duysunlar. Ben borç istiyorum. Afet sonrası çalışan tüm ekiplerimize kolaylıklar diliyorum.