Safranbolu'daki ağaç tüneli göz kamaştırıyor Safranbolu'daki ağaç tüneli göz kamaştırıyor
Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından bölge turizminin geliştirilmesi için Zonguldak- Ankara tren seferleri 12 Nisan’da başlayacak. Endüstriyel miras ögelerinin ziyaretçilere aktarılması amaçlanan Karaelmas Turizm Ekspresinde güzergah 484 km. uzunluğundaki Ankara-Çankırı-Karabük-Zonguldak arasında yapılacak.
Turistik tren seferlerinin hayat geçirilmesi amacıyla 20 Şubat 2024 Salı günü Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın başkanlığında, Zonguldak, Karabük ve Çankırı Valileri, Bölge Milletvekilleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı temsilcileri, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreterleri, güzergâh üzerinde bulunan il ve ilçelerdeki kurum ve kuruluşlar ile ilgili turizm aktörlerin katılımıyla istişare toplantısı yapıldı.
Toplantıda alınan kararlara göre yapılacak seferlerde kullanılacak Özel Turistik Karaelmas Treni’nde 3 pulman, 1 kuşetli vagon (230 kişi) ile 1 yemekli vagon yer alacak, tren her iki yönde de ayrı turist gruplarına hizmet verecek.
Turistik tren seferlerinin Cuma – Pazar günleri arasında haftada bir kez karşılıklı olarak yapılması ve 12 Nisan 2024 tarihinde ilk seferin başlatılması planlanıyor. Tren saatleri ve durakları için teknik ekip tarafından detaylı çalışma yapılarak belirlenecek ziyaret yerleri en kısa sürede açıklanacak.
Güzergâh Üzerinde Öne Çıkan Alanlar;
Kalecik (Ankara)
Tuz Mağarası (Çankırı)
Çankırı Müzeleri (Çankırı)
Çerkeş (Çankırı)
Hadrianoupolis Antik Kenti – Eskipazar (Karabük)
UNESCO Kültürel Miras Kenti Safranbolu (Karabük)
Türkiye’nin En Büyük Blok Ormanı Yenice (Karabük)
Tios Antik Kenti – Filyos (Zonguldak)
Gökgöl Mağarası ile Zonguldak Maden Müzesi ve Kömür Deneyim Ocağı (Zonguldak)
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda BAKKA ve KUZKA tarafından Batı Karadeniz'i Keşfet Programı yoluyla acentalara destek verilerek tren turizminin geliştirilmesi öngörülüyor.
Muhtemel Çıktı ve Faydalar
Tren turizmi ile bölgeye yeni bir turizm türünün kazandırılması ve ilave konaklama yapılması
Çankırı, Karabük ve Zonguldak’ın bütünleşik bir rota olarak tanıtılması
Rotanın başına ve sonuna tren sonrasında Bartın, Düzce, Bolu, Kastamonu gibi illerin eklenebilme imkânı
Tren turizmi gibi ilgi çeken bir turizm türünün bölgede gelişmesi
Bölgenin tanınırlığının ve marka değerinin artırılması
Editör: Şeyma Kaya