Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen "Yüz Yüze Türkiye Esnaf Buluşması" programında önemli açıklamalarda bulundu.

Esnafa Büyük Müjde

14240313-1200x824

Esnafa yönelik art arda müjdeler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Destek paketi limitini 50 milyar lira ilaveyle 150 milyar liraya çıkarıyoruz" diye konuştu.

''Çözüme Yöneliyoruz''

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"Darbeci hainlere sokakları dar edenlerin önemli bir kısmı esnafımızdı. Birileri sosyal medyadan atacakları mesajın tonunu belirlemek ile meşgulken bizim esnaflarımız 15 Temmuz'da silahlara meydan okuyordu. Önce esnafımıza bakıyoruz. Orada huzur var ise tamam diyoruz. Şikayet varsa hemen çözüme yöneliyoruz.

''Büyük Mücadele Verdik''

Yaşanan her kargaşadan sonra kısa sürede toparlanmamızı esnafımızın gayretine borçluyuz. Anadolu'da esnaf demek Ahi demektir. Ahi demek kardeş demektir. Esnaflarımız ile Türkiye Yüzyılı'nı birlikte inşa edeceğiz. Rabbim hepinizden razı olsun. Dünya ile birlikte ülkemizi de olumsuz etkileyen bir KOVİD-19 süreci yaşadık. Yetmedi, Rusya-Ukrayna savaşı ile bir de enerji krizi eklendi. ABD'den Avrupa'ya herkes son 60-70 yılın en yüksek enflasyonu ile yaşıyor. Türkiye güçlü altyapısı ile bu süreçten kendini pozitif ayrıştırmıştır. Bazı sıkıntılar da yaşadık. Çok büyük mücadele verdik. Esnaflarımızın ve çalışanlarımızın ayakta kalmasını sağlayacak tedbirler aldık.

"Salgın Döneminde Esnafa 4,6 Milyar Lira Kaynak Aktardık

Salgın döneminde esnafa sadece gelir kaybı ve kira desteği olarak 4,6 milyar lira kaynak aktardık. 3-5 bin lira civarında hibeler olarak verdiğimiz destek 4,3 milyar liradır. Halkbank kredilerinde 2020 ve 2021 yıllarında 14 milyar liralık ertelemeler yaptık. 850 milyar liralık borçların yeniden yapılandırılmasını temin ettik. Vergi ve SSK borç yapılandırmalarında kredi garanti kefaletlerinin yükseltilmesine, mali sicil affına kadar pek çok kolaylık sağladık. Bunlardan biri de kazancı basit usulle tespit edilen esnafı gelir vergisi dışında tutarak beyanname verdirtmedik. Bu sıkıntılı dönemi en az kayıpla geride bıraktık. Verdiğimiz destek ve iyileştirmeler sayesinde sıkıntılı dönemi en az kayıpla geride bıraktık.