ABD merkezli teknoloji devi Apple, iPhone'lar için yeni bir işletim sistemi güncellemesi yayınladı. Bu güncelleme, birkaç yeni özelliği kullanıcıların beğenisine sunuyor. Apple'ın iOS 16.3 ile ilgili açıklamalarına baktığımızda, güncellemenin ara sürüm tadında olduğunu görüyoruz.

Zira yeni sürümde devasa bir yenilik yok. Ancak güvenlik konusunda hassas olan kullanıcıların Güvenlik Anahtarları isimli yeni özellikten fazlasıyla memnun kalacaklarını söyleyebiliriz.

Gelen Özellikler

  • Güvenlik Anahtarları
  • Acil SOS özelliğinde yanlışlıkla arama yapma devri sona erdi
  • İkinci nesil HomePod entegrasyonu geldi
  • "Siyahi Tarihi Ayı" için duvar kağıdı Bazı hatalar düzeltildi

iOS 16.3'ün Güvenlik Anahtarları isimli özelliği, Apple hesaplarının korunması için yeni bir güvenlik katmanı oluşturuyor. Kullanıcılar bundan sonra, Apple hesaplarını "FIDO" sertifikası sunan üçüncü taraf güvenlik sistemleriyle entegre edebilecekler.

Entegre edilmiş bir Apple hesabına giriş yapılmak istendiğinde, önce üçüncü taraf koruma katmanındaki onay prosedürünün tamamlanması gerekecek. Bu sayede özellikle de kimlik avı saldırılarına karşı önemli bir katman oluşturulmuş olacak.

Yanlışlıkla arama devri sona erdi

iPhone'lardaki Acil SOS özelliği de iOS 16.3 ile güncellendi. Yapılan güncelleme ile yanlışlıkla arama yapılmasının önüne geçildi. Kullanıcılar bundan sonra sadece açma-kapama tuşu ile ses açma tuşuna aynı anda basıp bıraktığında, acil durum araması yapacak.

Apple, birkaç gün önce gerçekleştirdiği bir lansmanda ikinci nesil HomePod duyurmuştu. iOS 16.3, bu ürün için entegrasyon desteği getirdi.