Valiler kararnamesi ile Zonguldak’a atanan Osman Hacıbektaşoğlu’na  gazeteciler hayırlı olsun ziyaretinde bulunarak, Zonguldak ile ilgi görüşmeler yaptı.

Ziyaret sırasında konuşma yapan Hacıbektaşoğlu, Zonguldak’ın gelişmiş ve güçlü bir şehir olduğunu ve ülke ekonomisindeki katkılarından bahsetti.

Öte yandan Vali Hacıbektaşoğlu’nun konuşmalarında Zonguldak’ı kısa sürede bu kadar iyi tanıması gazetecileri şaşırttı.

Vali Osman Hacıbektaşoğlu’nun konuşmalarından satırbaşları şu şekilde;

“Zonguldak TTK ile bağdaşmış bir şehir. Şehir TTK’ya göre şekil almış. Ona göre bir şehir kurulmuş. Çok önemli fonksiyonları olmuş TTK’nın.

En parlak dönemleri 1950’li yıllar. Zamanla değişmiş. Belli bir rezervimiz var. 8300 civarında istihdamla yine en önemli kurumlar atasında yer alıyor. Ancak dönem, teknoloji değişiyor. Ağır sanayinin en önemli enerji santrallerinde başı çeken bir durum var. Değişkenlikler doğrultusundan bakınca Zonguldak ekonomisi dönüşmüş.  Zonguldak ekonomisi büyüdü. Ekonomik etkisinden ziyade sosyal, psikolojik etkisi yüksek. Herkesin TTK hikayesi var. Tüm aile ile bağlantısı var. Ama burada varlığın gücünü korumak gerekir. Bu kurum mutlaka var olmalı. Madencinin hem bilgisi hem üretimi burada. İlim, uygulama buradan başladı. Bu bir kültürdür. Bu bizim soyut varlığımız. TTK’nın güçlü olmasını istiyoruz. Ama çalışan işçi sayısı ile değil üretim kapasitesi ve benzeri durumlarla bunu ölçebiliriz.

Biz önce derdimizi anlayacağız sonra ne yapacağımıza karar vereceğiz. Burada sadece maden işçileri yok, aynı zamanda inanılmaz beyaz yaka, entellektüel yapısı var. Zonguldak’ın ağlanacak durumu yok. Filyos limanı olağanüstü bir güç, Filyos vadi projesi, her beraber düşündüğünde önemli.

Zonguldak Ereğli geçişi yapılması için uğraşacağız. Tamamlayıcı işleri bir an önce bitirmemiz gerekiyor.

Dersime çalışırım, çalışmayı severim. Güç milletindir, devletinde. Para da aynı şekilde. Bir daha Amerika’yı keşfetmeye çalışmayacağız.

Zonguldak ekonomisi dönüşüyor. Zonguldak bugün 600 milyon dolar ihracat yapıyor. Tarımsal ve sanayi üretimi var. Zonguldak 17 milyon  enerji üretimi var. Ülke ekonomisine katkısı büyük.

8 şehirden AFAD ekipleri Zonguldak'a desteğe geliyor! 8 şehirden AFAD ekipleri Zonguldak'a desteğe geliyor!

Eskiden ilk 5 ili arasındaydı şimdi ilk 25 ili arasında.

Çok kısa bir süre içerisinde gaz çıkarıldı. Bu gazı bu kadar sürede devreye çıkarmak kolay değil. Kısa sürede tüm kuyular üretime alınacak. Olağanüstü şeyler. Filyos başladığında gaz hikayesi yoktu. Bugün orası ülke ekonomisi için çok çok önemli. Dünyada olağanüstü bir başarıdır. Olağanüstü kısa sürede bu kadar önemli ile ev sahipliği yaptık.

Şehir olarak buna hazır olmamız gerekiyor. Çok hızlı gelişecek. Biz bunun tamamlanma etkilerini hissetmiyoruz henüz ama buna hazırlanmamız gerekiyor. Bütün bölge ve ülke ekonomisini etkileyecek. Buna çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. Karamsarlığı reddediyorum. Bu kömür ve TTK üretiminin biraz düşmesiyle sosyal psikolojik etkiye bağlıyorum.”