Zonguldak'ın kahramanları Zonguldak'ın kahramanları
2022 yılı verilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon genç bir şekilde tütün kullanıyor. Yeşilay, bu yıl; “Çocukları tütün endüstrisinin tehdidinden korumak” temasıyla gerçekleşen 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde, tütün endüstrisinin milyonlarca genci hedef almaya devam ettiğinin altını çiziyor.
Elektronik sigara ve nikotin kesecikleri gibi ürünlerin gençler arasında giderek daha popüler hâle geldiğini ve sağlık sorunu risklerini artırdığını vurgulayan Yeşilay, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’ne özel açıklamalarda bulundu.  Tütün kullanımının hem aktif içiciler hem de pasif içiciler için birçok sağlık sorununa yol açtığının altını çizen Yeşilay, 2022 yılı verilerine göre dünya genelinde 13-15 yaş arası en az 37 milyon gencin bir şekilde tütün kullandığını belirtti. Açıklamada erken yaşta başlayan tütün kullanımının bağımlılık riskini artırdığı, tütün kontrolündeki ilerlemeye rağmen milyonlarca gencin tütün endüstrisi tarafından hedef alındığı vurgulandı.
Yeşilay, tütün endüstrisinin gençlere ulaşabilmek için her türlü taktiğe başvurduğu uyarısında bulundu.
TÜTÜN ENDÜSTRİSİNİN AMACI, GELİRİNİ SÜREKLİ KILMAK”
Zonguldak Yeşilay Şubesi Kadın Komisyonu iş birliğinde 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Kapsamında Zonguldak Belediyesi önünde stant açarak karbonmonoksit ölçüm cihazı ile birlikte ölçüm yapıp bilgilendirme ve tanıtım etkinliği düzenledi.  Etkinliğe Belediye Başkanı Başkan Yardımcıları Erol Yılmaz, Zonguldak Yeşilay Şube Başkanı Selahattin Çolak ve Yeşilay Kadın Komisyonu Başkanı Esin İlhan katılım sağladı. Standı ziyaret edenlere Yeşilay rozeti takıldı.