CHP'den 19 Mayıs'a alternatif tören! Devrim Dural neler söyledi? CHP'den 19 Mayıs'a alternatif tören! Devrim Dural neler söyledi?
Zonguldak Tarih sayfası editörü Hayati Yılmaz, Kozlu'ya 11 Km uzaklıkta olan Kızılcakese Köyü’nü kaleme aldı. Yılmaz; “Kızılcakilise ismi Cumhuriyetin kurulması ile Türkçeleştirme hamlesi ile Zonguldak'ta adı değiştirilen 150 yerleşim yeri arasındaydı” dedi.
İşte Yılmaz’ın o yazısı:
Kozlu'ya 11 Km uzaklıkta olan ve 300 metre yükseklikte yer alan Kızılcakesse Köyü ,Osmanlı belgelerinde Kızılcakilise adı ile karşımıza çıkıyor. Osmanlı döneminde Karye olarak geçtiğine göre burası bir muntarlık idi. Adından da anlaşıldığı gibi bu yerleşim başlarda Rum yerleşim alanı. Burada bir kilise bulunmaktaydı. Belgelere bakıldığında bunu doğruluyor.
"Zonguldak kazasının Kızılcakilise karyesinde oturan Kahvecioğlu kerimesi Hatice Bint Hüseyin’in aynı karye sakinlerinden Kahvecioğlu biraderzâdesi Şaban Bin Emin’le velisinin izni kendi rızası ile evlenmesine dair belgedir."
"Zonguldak kazasının Kızılcakilise karyesinde oturan Karakaçanoğlu kerimesi Havva Bint Ali’nin Sarımsak karyesi sakinlerinden Karatoğlu İsmail BinHüseyin’le velisinin izni kendi rızası ile evlenmesine dair belgedir."
Rivayete göre köyün yakınındaki kilise bölgenin en önemli kilisesidir. Kızılcakilise ismi Cumhuriyetin kurulması ile Türkçeleştirme hamlesi ile Zonguldak'ta adı değiştirilen 150 yerleşim yeri arasındaydı. Adı Kızılcakilise olan köy daha sonra Kızılcakese olarak değiştirilmiştir. Köyde anlatılan bir hikayeye göre ;Volçan adında bir eşkiya yıllarca bu köy yakınında haydutluk yapmış ve çok büyük bir hazine biriktirmiştir. Biriktirdiği hazineyi köyün yakınındaki mağarasında saklamıştır. Köyde bir cami, bir okul bulunmaktadır.2000 yılların başlarında 511 olan köyün nüfusu 2021 yılında 460 kişi olmuştur. Değirmenağzı Şelaleleri köye 1 km uzak mesafededir.”

Editör: Şeyma Kaya