Tamamen Devrek Yöresine ait kadın halk oyunlarının sergilenmesi amacıyla açılan kursa kayıtlar başladı. Buna göre, büyüklerde 18 yaş ve üstü, küçüklerde ise 9 yaş ve üstü kadın ve gençler başvurabilecek. Kurslar Cumartesi-Pazar günleri 16.00 ile 19.00 saatleri arasında Fatih İlkokulu Spor Salonunda yapılacak.

 Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt; “Devrek’in kültürel değerlerine sahip çıktıklarını belirterek, “Tamamen Devrek yöresinin kültürünü yansıtan halk oyunlarımızı bir alan çalışmasıyla kayıt altına aldık. İstiyoruz ki, bize ait olan halk oyunlarımızı yaşatalım, kalıcı olmasını sağlayalım ve gelecek kuşaklara aktaralım. Bu amaçla yine kendi türkülerimiz eşliğinde yöresel kıyafetimizle halk oyunlarımızı ortaya koyuyoruz. Bu kültürün, yaşaması, yaşatılması için belediye olarak kurs açıyoruz. Kurslarımıza halkımızın katılımını bekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz aylarda oluşturulan Devrek Folklorunu Araştırma Kurulunda; İbrahim Tığ, Şafak Z. Ocakçıoğlu, Dilek Bozkurt ve Nurcan Sarı görev yapıyor. Devrek Yöresi Halk Oyunları Ekibine eğitmen Elvan Parmak verecek.