Zonguldak’ın Orta Kapuz mevkiinde devam eden üst geçit çalışmalarından çıkan hafriyat toprağının, Tersane plajına dökülmesinin üzerinden günler geçerken, Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasıyla, plajdaki hafriyat toprağının halen kaldırılmamış olmasına tepki göstermiş, yetkilere “Hafriyat atığını kaldırmak için neyi bekliyorsunuz?” diyerek seslenmişti.

İstikrarı bozmadı! Buket Müftüoğlu yeniden aday adayı! İstikrarı bozmadı! Buket Müftüoğlu yeniden aday adayı!

CHP’li milletvekili, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında, kentin birçok noktasına gelişi güzel dökülen hafriyatların yol açtığı çevre sorunlarının, yetkili kurumların gerekli hazırlıkları yapmaması ve yeterli önlemleri almaması nedeniyle adeta çevre katliamına dönüştüğünü ifade ederken, bugün yaptığı açıklamasında da Tersane bölgesine dökülen hafriyatı kaldırmayan yetkililerin “neyi beklediklerinin anlaşıldığını” açıkladı.

Yavuzyılmaz, kentin göz bebeği plaj alanlarına dökülen hafriyat toprağını iki haftayı aşkın süredir bölgeden kaldırılmayan yetkilerin, sorunu kendi haline bırakarak çözmeye çalıştıklarının anlaşıldığı ifade ederek, “Görülen o ki yetkililer hafriyat toprağını denizin yutmasını bekliyorlar” dedi.

Yaşanan durumu, Kozlu sahilinden yıllardır kaldırılmayan evsel ve tıbbi atık çöp alanına benzeten Milletvekili, konuya ilişkin yaptığı eleştirisinde şunları söyledi:

“Geçtiğimiz hafta, Zonguldak’ın en güzel ve bakir koylarından, tersane plajı bölgesine acımazsızca hafriyat dökülmesine tepki göstermiş, atıkların bir an önce bölgeden kaldırılması ve döken sorumlulara da gerekli cezai yaptırımların uygulanması çağrısında bulunmuştuk.

Yetkili kurumlara ‘Hafriyat atığını kaldırmak için neyi bekliyorsunuz?’ diye sormamızın üzerinden bir hafta daha geçti. Tersane bölgesine dökülen hafriyatı kaldırmakla ilgili herhangi bir açıklama yapmayan ya da bir girişimde bulunmayan yetkililerin ‘neyi bekledikleri de’ böylelikle anlaşılmış oldu. Görülen o ki yetkililer ‘hafriyat toprağını denizin yutmasını’ bekliyorlar.

Gelinen durum bize Kozlu sahilinde, evsel ve tıbbi atıklardan oluşan vahşi çöp alanını hatırlatmaktadır. Zonguldak’ın doğa harikası tabiatının kirletilmesine yıllardır seyirci kalanlar, eşi benzeri görülmemiş bir utanç simgesine dönen çöp dağını bölgeden kaldırmak yerine, tıbbi ve evsel atıkları toplama işini adeta dalgalara bırakmışlardır.

Bugün, tıpkı Kozlu sahilindeki gibi, tersane plajında da gelişi güzel bırakılan atıkların dalgalarca aşındırıldığını, hafriyatın önemli bir kısmının şimdiden denize karıştığını ve kirliliğin Zonguldak’ın tüm plajlarına yayıldığını üzülerek görmekteyiz. Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyorum. ‘Zonguldak’a ve Zonguldaklıya reva görülen bu anlayıştan artık vazgeçin!’ diyorum. Konunun takipçisi olmaya devam ediyoruz.” Dedi.