Kurum ve sendika kaynaklarından alınan bilgiye göre en son VakıfBank teklif ettiği 17.500 TL’yi 22.500 TL’ye yükseltecek.  Bu teklifin kabul edilip edilmeyeceği merak edilirken madencinin alacağı promosyon ücretinden de kesinti yapılacağı belirtildi. Kesintinin sebebini açıklayan Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir 2020 yılında yapılan promosyon sözleşmesinin vadesi dolmadan iptalinin bedeli olduğunu ifade etti.

Demir 2020 mayıs ayında maden işçisinin aldığı promosyon ücretlerini 36 ay maaş anlaşması karşılığında verildiğini hatırlatarak “36 ay dolmadan sözleşmeyi iptal ettiğimiz için sözleşmenin 16. Maddesi cayma bedeli olarak yüzde 20 lik bir kesinti vermemiz gerekiyor” dedi.

35 BİN TL’NİN ALTINDA ANLAŞMA YAPILABİLİR
Tayfun Demir promosyon görüşmelerinin olumlu bir şekilde sonuçlanacağını belirterek: “Geçtiğimiz yılın 8. Ayında başladık biz bu çalışmalara. Sendika olarak vereceğimiz en yüksek teklifi sunduk. 35 bin TL dedik. Biz en üstü isterken bankalarda verebilecekleri en alt teklifi sunacaklar doğal olarak. Tekliflerin yükselmesi için yapılan görüşmeleri iptal etmedik. Verilen tüm teklilflere bakın 13-15 binin üstüne çıkmak isteyen yok.
Son görüşmede 17.500 verdiler biz bu teklifin de artması için çabalayacağız. Madencimize alabileceği en yüksek promosyonu aldırmaya çalışıyoruz. İşçinin hakkını savunuyoruz” dedi.