TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, UIaştırma ve Altyapı Bakanlığına soru önergesi sunarak Zonguldak’ta batan gemi için yanıt beklediğini ifade etti.

Şık’ın sunduğu yazılı soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

Mezarlık dönüşü kaza! 7 yaralı! Mezarlık dönüşü kaza! 7 yaralı!

“Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde şiddetli fırtına nedeniyle liman açığında bekleyen 'Kafkametler' isimli kuru yük gemisinin battığını ve 12 mürettebatın hayatını kaybettiği basına ve kamuoyuna yansımıştır.

Yoğun hava koşullarının sert olacağı 1 hafta önceden bilinmesine rağmen ve Karadeniz fırtınalarında Rusya'dan gelen tüm rüzgâr yükünün Ereğli'de toplandığı geminin sığınmak için girdiği limandan 2 saat sonra ayrılmaya çalışması sırasında yaşanan kırım pek çok ihmali gündeme getirmiştir.

Bu bağlamda;

1. Hava koşullarına rağmen geminin limandan ayrılması emri ve izni kim tarafından verilmiştir?

2. Söz konusu gemide iç ve dışbükey deformasyonu olduğu, geminin bu haliyle kalite ve güvenlik standartlarına uymadığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Diğer ülkelerde 3-4 cm arasındaki deformasyon geminin işletme izninin iptaline neden olurken, Türkiye'de geminin çalışmasının gerekçesi nedir? Söz konusu iddiaya yönelik denetimler en son ne zaman yapılmıştır? Denetim bulgusu nedir?

3. Bu olay özelinde bir kez daha standartları karşılamadığı için AB ülkelerinde kullanılamayan gemilerin, Türkiye'de denetimlerin rüşvet karşılığında usulsüz bir şekilde yapıldığı iddialarına yönelik herhangi bir çalışmanız var mıdır?”