Son olarak Samsun'da sahte içkiden zehirlenen 2 kişi tedavi altına alındıkları hastanelerde hayatlarını kaybetti. Zonguldak’ta da ev yapımı içki satışının arttığı öğrenilirken uzmanlar alkol alacak vatandaşlara güvenilir kaynaklardan almaları konusunda çağrıda bulundu.

Son dönemde sahte içkiden ölümlerin artmasıyla etil ve metil alkol arasındaki fark yeniden gündeme geldi. İnsan sağlığını tehdit eden metil alkolü etil alkolden ayırmak mümkün mü?

Kolonya, deterjan adı altında resmi üretim belgesi alarak sahte içki üreten de var, etil alkol yerine metil alkol karıştıran da.

İKİSİ DE ALKOL, FARKLARI NE?

Etil alkol, içkinin temel maddesi. Zaman zaman başka amaçlarla da, örneğin sanayide de kullanılıyor. Yani pahalı ve tehlike seviyesi biraz daha düşük.

Metil alkol ise, ucuz, insan sağlığı için ise tamamen zararlı. O kadar ki koklanması, vücuda ufak bir teması bile ölüme kadar götürebiliyor. 12-14 saat arasında etkisini göstermeye başlıyor.

ETİL ALKOL VE METİL ALKOL ARASINDAKİ FARK NASIL ANLAŞILIR?

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Fen ve Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Artok iki alkolün nasıl ayırt edilebileceğini açıkladı:

"Kokudan da kolay kolay anlaşılmaz. Bunlar saftır, sudan bile ayıramazsınız. Bunu anlamak mümkün değil. Tattan da anlaşılmıyor. İnsanların evlerinde ayırt etmesi mümkün değil. Aldığınız zehir mi gerçek anlamda, belli bir yerden sonra geri dönüşü yok. Ucuz diye alıyor insanlar, almayacaklar başka çare yok. Aslında etil alkol diye satıyorlar ama aldıkları aslında en az belirli oranda metil alkol içeren bir sıvı.

Nihan Kuzu için acil kan aranıyor! Nihan Kuzu için acil kan aranıyor!

İçtikleri aslında önemli kısım metil alkol. Her ikisi de aldıklarında benzer etkiyi gösteriyor, sarhoşluk yaratıyor. Etil alkolü içmeyi kestiğin zaman belli bir süre sonra kendine gelir, ertesi gün normalleşirsin. Metil alkolde ise bu mümkün değil. 12-14 saat arasında etkisini gösteriyor. Bu etki de ölüme kadar gidiyor. Bunu hissettiklerinde hemen sağlık kuruluşuna gitmeleri lazım."