Şimdilerde Meta şirketinin bünyesinde bulunan Facebook’un eski çalışanlarından biri, George Hayward, skandal yaratacak bir iddia ortaya attı.

Şu an için bu iddianın kanıtlanmışlığı yok. Hem belirtmemiz gerek; birçok işten çıkarma yaşandığı için büyük şirketlere bu tarz iddialar yöneltilebilir.

İddiaya göre Meta’nın çatısının altında bulunan Facebook, akıllı telefonlarda bilerek çok fazla pil tüketen bir yazılıma sahip. Gelin detaylarına beraber göz atalım.

İddiaya göre Facebook, bilerek çok fazla pil tüketiyor

Facebook'un yaptığı şeyin bir adına “negatif test" deniyor ve teknoloji şirketlerinin bir uygulamanın özelliklerini test etmek veya bir arayüzü değişiminin nasıl olabileceğini görmek için birinin telefonunun pilini gizlice bitirmesine izin veriyor.

Hayward, negatif teste katılmayı reddettiği için Facebook ana şirketi Meta tarafından kovulmuş bir insan. Kendisi, söylediğine göre müdürüne bu testin zararlı olacağını belirtmiş ancak müdür, ‘Az sayıda insana zarar vererek büyük kitlelere yardım edebiliriz’ demiş.

Dediğimiz gibi, Facebook’un bunu yapıyor olup olmadığı kanıtlanmış değil. Şirketin avukatı da bu iddiaya ithafen “Negatif test tamamen yasaldır ve bataryayı hızlı tüketen bir şey değildir” şeklinde açıklama yapmıştı.