Zonguldak'ta ekipler göz açtırmadı! Zonguldak'ta ekipler göz açtırmadı!
2024 yılı Esnaf Kefalet Kredi Kooperatiflerinin Türkiye genelinde dağıttığı kredilerin faiz oranlarının yüzde 7,5'tan yüzde 17'ye yükseltildi.
Zonguldak İYİ Parti Eski İl Başkanı Yavuz Erkmen, esnafların kredi faizlerinin artırılması hakkında açıklama yaparak; “Halkın sorunlarından kopuk olunabilir mi? Hiç mi AKP’li, MHP’li esnaf yok, yönetici yok. Cesaret gösterip bu kararın yanlış olduğunu yüksek sesle dile getirecek hiç mi iktidara mensup yönetici yok” dedi.
Erkmen’in açıklaması şu şekilde:
“MERAK EDİYORUM
Esnaflarımızın, Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kullandıkları kredilerin faizlerinin artırılması, özellikle de bu kararın geçmişte kullanılan kredileri de kapsayacak şekilde geri yürütülmesi, esnafımızın tepkisini çekti. Zaten zor durumda olan ve kooperatiften aldıkları kredi ile bugüne kadar ayakta duran esnafımız bu konuda hakikaten mağdur edilmiştir.
Konu ile alakalı muhalefet partilerinin konuyu kınayan, geri alınmasını isteyen beyanlarını görüyoruz. Esnafımız ve Esnaf odalarımız bu konuda haklı olarak seslerini yükseltiyorlar. Bunlar normal ancak;
Benim asıl merak ettiğim husus ise bu konuda iktidarın yani AKP’li ve MHP’li hiçbir yöneticinin sesinin çıkmaması. Halkın sorunlarından kopuk olunabilir mi? Hiç mi AKP’li, MHP’li esnaf yok, yönetici yok. Cesaret gösterip bu kararın yanlış olduğunu yüksek sesle dile getirecek hiç mi iktidara mensup yönetici yok. Esnaf kan ağlıyor, siz susuyorsunuz. Doğruyu yani esnafın zor durumda olduğunu bu karar sonrası daha da zora düşeceklerini söyleyemiyorsunuz. Sizin, Zonguldak halkına, esnafına karşı sorumluluğunuz yok mu? Korkmayın, sesinizi yükseltin ve bu yanlış kararın geri alınmasını talep edin. Sizden beklenen bu hareketi yapın.
Evet sizi bekliyoruz. Esnafımızın mı yanındasınız yoksa yanlış karar alıp, esnafımızı ezenlerin mi? Tercih sizin.
Kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.”