Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Akın Çetin, Ereğli İlçe Jandarma Komutanı Ali Akca, İlçe Emniyet Müdürü Hasan Ünlü, Daire Müdürlerinin de yer aldığı toplantıda konuşan Kdz.Ereğli Kaymakamı Mehmet Yapıcı, çok önemli mesajlar verdi. Göreve geldiğinin birinci yılını doldurduğunu ve bu süre içerisinde tespit ettiği 6 önemli projenin hayata geçirilmesinde ilk adımların atıldığına değinen Yapıcı, Ereğli'nin 2023 yılı içerisinde çağ atlayabileceğine vurgu yaptı.

"BASINA DESTEK VERMEYENLER BAŞARISIZ OLUR"

Yapıcı'nın açıklamaları şu şekilde: "Ben işe başlayalı yaklaşık 1 yıl oldu. Bu süreç içerisinde gazeteci kardeşlerimiz ile güzel çalışmalar içerisinde olduk, güzel ilişkiler içerisinde olduk. Çağdaş dünyada hele hele teknolojinin bu kadar geliştiği bir dünyada sosyal medyaya, basına, gazetecilere gerekli desteği vermeyen ülkeler başarısız olurlar. Biz de ülkemizi demokratik anlamda ileriye götüreceksek, demokrasinin temel taşlarından olan basın mensuplarına gerekli desteği vermek zorundayız. Bu amaçla biz de Ereğli’de mesai arkadaşlarım ile birlikte basınla her zaman ölçülü davrandık.

"DEVLET ŞAKAYA GELMEZ"

Bizim için devlet önemlidir. Devlet şakaya gelmez. Devlet ciddiyetiyle hareket ederiz. Hiçbir basın mensubumuza kolay kolay zorluk çıkartmayız. Bu bir yıl zarfında istediğim kadar verimli olmasak da geldiğimde buraya 5-6 tane önemli problemi çıkarttım. Gelen gidene sorduk, araştırdık, daha önceki raporlara baktık. 5-6 tane önemli problemi çıkardım. Allah’a şükür arkadaşlar, devletimiz güçlü ben yaptım yok, herkes birlikte mücadele ediyor, herkes çalışıyor. Bu 6 tane problemin hepsi ortadan aşağı yukarı kalmak üzere. Yapılan çalışmalarla hepsinde ilk adımlar atıldı.

HÜKÜMET KONAĞI BAŞLADI.

Mesela bir hükümet konağı diyorlardı bana göre çok büyük bir problem değil, hükümet konağı elbette lazımdı hükümet konağı başladı değerli arkadaşlar.

KAMPÜS TEMELİ BU HAFTA ATILIYOR

Üniversite kampüsüyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılıyor, kimseye inanmayın. Bütün hazırlıklarımızı, projemizi, ruhsatlarımızı bitirdik. Hayır severlerimiz bir kısım parayı yatırdı. Bu hafta içinde müftümüzü götürüp bir kaç kişiyi çağırıp dua ile üniversite kampüsünün yapımına başlayacağız. Allah mahcup etmesin. Gelecek yıl bu vakitlerde kaba inşaat tümüyle biter, bir sonraki sene de üniversiteye orayı teslim etmiş oluruz. Büyük konuşmamak lazım. İleride neler olur bilmem ama 2 yıl içerisinde üniversitemize teslim etmiş oluruz.

 AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI, DEVREK YOLU, CEZAEVİ

Bunun dışında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin yapımı başladı, projesinde bir problem çıktı, zemin etüdü ile ilgili. Sağlık Bakanlığı yetkilileri hallettik yakında orası da başlıyor inşaatı. Ereğli-Devrek yolunda büyük çalışma vardı bu sene mutlaka bitecek. Görmenizi isterim gerçekten çok büyük bir çalışma var.  Orman Bakanlığı'nda yer tahsisi yapıldı. Adalet Bakanlığı ki Cumhuriyet Başsavcımızın büyük çalışmalarıyla. Ceza evininin de projelendirme çalışması başladı.

EN AZ 700 KİŞİLİK YURT

Kredi Yurtlar Kurumu'nun yapımına başlıyoruz. Spor Bakanlığı en az 700 belki de bin öğrencilik Kredi Yurtlar Kurumu'nun yapımına başlanacak. Projeleri başladı, programa alındı, oradan da dönüş olmayacak. Buna benzer bütün hedeflediğimiz yatırımlar başlayacak. Devletimiz güçlü, çok bu konuda emek sarf edenler var. Huzurlarınızda emek sarf edenlere teşekkür ediyoruz, Başsavcımız, siyasiler var, basın mensupları var, kamu kurum ve kuruluşların amirleri var.

"EREĞLİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR YIL"

Sayın arkadaşlar biz basın mensubu arkadaşlarımızı seviyoruz. Allah yolunuzu açık etsin sizlere sağlık versin. 2023 yılı Türkiye’de Ereğlimiz için bence çok önemli bir yıl gerçekten. 2023 yılında Ereğli çağ atlayabilir. Yeni bir safhaya gelebilir, Ereğli için yeni şeyler olabilir. İnşallah Allah büyük bir kent olmayı nasip eder."