TL’nin yabancı para birimleri ve diğer dövizler karşısındaki değer kaybı, dönem dönem 500 TL ve hatta 1000 TL’lik banknotların yürürlüğe gireceği iddialarını gündeme getiriyor. Bu kez yeni banknot konusu bir iddia ile değil Özgür Demirtaş’ın yaptığı çağrı ile gündeme geldi.

Nisan 2022’de 500 TL’lik banknotların çıkacağı iddia edilmiş, hatta Merkez Bankası’nın basıma hazır doluğu dile getirilmişti. Bu iddialar Merkaz Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından reddedilmişti.

Ağustos 2022’de ise yeni banknotlar için beklenti ikiye katlanarak 1000 TL’lik para basılacağına dair iddialar ortaya atılmış ve Bakan Nebati, kısa süre sonra bu iddiaları da reddetmişti. TL cinsinden en değerli banknot olan 200 TL’nin basım sayısı Aralık 2022'de iki katına çıkmıştı.

Ayrıca TL'nin değer kaybı nedeniyle teknolojik ürünler başta olmak üzere; döviz üzerinden ülkeye giren her türlü mal ve hizmete erişim zorlaşıyor. Diğer taraftan en küçük madeni para ve banknotların kullanım alanı da giderek azalıyor.

Özgür Demirtaş çağrıda bulundu

Özgür Demirtaş

Artık iyiden iyiye hayatımıza giren temassız ödeme teknolojileri sebebiyle yeni bir banknotun gereksiz olduğunu düşünenler de vardı.