Ahmet Çolakoğlu basında yer alan 3 isim için ayrı ayrı açıklamada bulunarak 2 kişinin T.C. vatandaşı olduğunu bir kişinin de başvurusunun olumsuz değerlendirileceğini belirtti.

Çolakoğlu’nun açıklaması şu şekilde:
“Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) alınacak olan 2 bin maden işçisi alım süreci İŞKUR üzerinden halkımıza duyurularak müracaatlar başladı. 13 Ekim tarihinde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Alparslan Bayraktarın katılımı ile Zonguldak’ta yapılacak kura sonucu hak kazananlar belirlenecek. Bu alımlara herhangi bir şaibe karışmaması için son derece titiz bir çalışma yürütülmektedir. Basında çıkan yabancı uyruklu vatandaşlara kontenjan ayrıldığı gibi haberler gerçeği yansıtmamaktadır. İŞKUR aracılığıyla müracaat eden;

TC Kimlik Numarası 632……714 olan Abdelrahman ABDELATTEY Kafrelshık/MISIR doğumlu olup Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin 13 Mayıs 2022 Türk vatandaşlığına geçtiği, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde Maden Mühendisliği okuduğu ve Eylül ayında Zonguldak ikameti tescil edildiği bilgisi tarafımıza verilmiştir.

TC Kimlik Numarası 990……730 olan Gholam MORADI’nın Takhar/Afganistan doğumlu olduğu anlaşılmış olup Zonguldak İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde kişinin Türk vatandaşı olmadığı bilgisi tarafımıza verilmiştir.

TC Kimlik Numarası 124……960 olan Mecid Mahmud BAYZİT Kdz. Ereğli/Zonguldak doğumlu olup Alaplı/Zonguldak’ta ikameti gözükmektedir.

Maden işçileri Demokrasi Nöbeti'nde Maden işçileri Demokrasi Nöbeti'nde

Bize ulaştırılan bu bilgiler doğrultusunda Türk Vatandaşı olmayan Afganistan doğumlu Gholam MORADI TTK’ya işe başlama konusunda olumsuz olarak değerlendirilecektir. Bu isimin İŞKUR sistemine girişi konusunda gerekli incelemeler yapılmaktadır. Halkımızın bu konuda yanlış bilgilere itibar etmemelerini talep ediyoruz. Değerli halkımız müsterih olsunlar. İlk günkü TTK işçi alımlarında belirlenen alım şartlarına uymayan hiçbir isim kurada hak kazansa dahi işe başlamayacaktır."