Bilim dergilerinde yazılarını yayınlayan binlerce insan, bilim dergilerinden yasaklanmaya başladılar. Üstelik yayınladıkları spesifik makaleler de bilim dergilerinden kaldırılmaya başlandı.

Sebebi ise son dönemlerin gündemi en çok meşgul eden yapay zekâsı ChatGPT. Son zamanlarda akademisyenler ve/veya bilim insanları, bilim dergilerinde kendi kendine öğrenen yapay zekâ ChatGPT yardımıyla yazdıkları makaleleri yayınlamaya başlamışlardı. Bilim dergileri, bu duruma artık bir son vereceklerini açıkladı.

Yapay zekâyı ‘ortak yazar’ olarak gösterenlerin makaleleri yasaklandı

Bunun en büyük sebeplerinden birinin, bir yapay zekâ botunun bir insan gibi eylemlerinden sorumlu tutulamıyor oluşu olduğunu açıklıyor bilim dergileri. ABD’nin en popüler bilim dergisi olan Science’ın baş editörü Holden Thorp, yaptığı açıklamada şöyle diyor:

“Önde gelen bilimsel dergiler, yazarlardan çalışmaya yaptıkları katkılardan sorumlu olduklarını beyan eden bir form imzalamalarını ister. ChatGPT bunu yapamadığı için yazar olarak asla kabul edilemez.”

Thorp’un dediğine göre ChatGPT, pek güvenilir bir kaynak da değil zira ürettiği araştırma yazılarının birçoğunda hatalar bulunuyor. Sonuç olarak artık önde gelen bilim dergileri, ChatGPT’nin yazım kısmında bulunduğu makaleleri yayınlamayacaklar.