Zonguldak Nostalji sayfası editörü Yüksel Yıldırım, “Zonguldak’a Gelen Geziciler İçin” notu ile Zonguldak’ta gezilecek yerleri paylaştı. 

Cezaevi firarisinin cesedi Çaycuma'da bulundu! Cezaevi firarisinin cesedi Çaycuma'da bulundu!

İşte Yıldırım’ın o yazısı:

“ZONGULDAK’A GELEN GEZİCİLER İÇİN:

Zonguldak, Batı Karadeniz Bölgesi’nin önemli turizm noktalarından biridir. Tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin olan Zonguldak’ta aynı zamanda doğal alanlar da oldukça uğrak turistik noktalardır.

Zonguldak’ta görülmesi gereken tarihi, turistik ve doğal alanları ile ziyaretçilerini beklemektedir. Sunduğu geniş gezilecek yerler listesi ile oldukça ilgi çekici bir ildir.

“Gökgöl Mağarası, Porsuk Ağacı, Kadıoğlu Mozaikleri, Cehennemağzı Mağaraları, Kızılcapınar Baraj Gölü, Harmankaya Şelalesi, Zonguldak Maden Müzesi, Üzülmez Müdür Evi Müzesi, Rombaki Köşkü, Üzülmez Kültür Vadisi, Zonguldak Kent Ormanı, Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı), Deniz Fenerleri, Göldağı Tabiat Parkı, Bölüklü Yaylası, Kayalıdere Şelalesi, Kozlu Ilıksu Kaplıcası, Veyisoğlu Köyü Anıt Ağacı, Filyos Kalesi, Güzelcehisar Plajı, Balamba Tabiat Parkı, Gergece Şelalesi, Çitdere Tabiat Koruma Alanı, Kandilli Varageli, Gökçebey Hacımusa Yöresel Herkime Evi, Süzek Deresi Kanyonu ve Şelaleleri, Gökçebey Köyleri Trekking olanağı, Hacımusa Köyü Yağdaş Şelaleleri, Çayır Mağarası, Ereğli Ballıca köyündeki Kireçlik Sahili. Ballıca Kemerleri, Kireçlik Şelalesi, Değirmenağzı Şelaleleri, Kandilli Tas Gölü, Madencioglu Şelalesi, Devrek-Aksu ve Manzut Yaylası, Gökçebey Süzek Kanyonu, Beycuma Korucuk Köyü'ndeki Servi Ağacı… v.s.”

Listedekiler bilinen turizm potansiyeli varlıklarımız. Varlıklarımız ziyaretçilerini bekleye dursun. İçlerinden biri sessiz sedasız yurt sınırlarını aşıp neredeyse dünya çapında bir yer olma yolunda. Görenler hayran kaldı. Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip “Zonguldak Maden Müzesi…”

Maden müzemiz onlarca yerli turistin ziyaret merkezi durumunda. Üniversite ve okul gezilerine de rehberlik yapan bir müze. Maden tarihimizin okulu… Resmi rakamlara göre sadece son bir yılda 14 bin kişi Maden Müzesi’ni gezmiş. Bu bağlamda kentimize düşen önemli bir diğer görevde, diğer değerlerimizin de bu tanıtıma dahil edilmesi. Bundan sonra yapılması gereken maden şehrimizin ününü, müze şehir kimliğini ve muhteşem doğasını daha iyi tanıtmak.

Maden Müzesi’ni, Gökgöl Mağarası'nı ve kentimizi gezmeye gelen ziyaretçilere bir tavsiye:

“Güneşin batışının en güzel yaşandığı şehrimizde, o muhteşem seyri görmeden dönmeyin.”