Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Zonguldak'ta Dedeman Otel'de gerçekleştirilen toplantıda AK Parti Zonguldak Merkez Belediye Başkan adayı Ömer Selim Alan hakkında bir takım açıklamalarda bulundu.

Zonguldak'ta tuvalet ücretlerine zam! Zonguldak'ta tuvalet ücretlerine zam!
Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:
"Çok zor ama birkaç cümleyle Zonguldak hakkında çok kısa bilgi vermek istiyorum. Zonguldak Osmanlı döneminde Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana ülkemizin sanayileşmesinin başladığı yerlerde en başta gelen yerlerden bir tanesi. Taşkömürü dediğimiz taşkömürü üretimine bağlı olarak demir çelik sanayi üretimi, enerji üretimi ve bütün ağır sanayinin endüstrisinin ülkemizin gelişmesinde lokomotif yıkım olan özelliklerden bir tanesi tabii 1990'lara gelindiğinde taşkömüründeki düşüşüyle bir üretim düşüşüyle yoğun bir Zonguldak'tan bir ülke ekonomisindeki katkısında bir gerileme olmuştur. Ama geldiğimiz sektör; sağlanan sektör çeşitlenmesiyle yine ülke ekonomisindeki başta olan yerini, önemli yerini lokomotif olma özelliğini korumaktadır. Bugün Zonguldak 19 bin wat elektrik üretimiyle Türkiye'nin elektriğini yüzde 50'sini üretmektedir. Yine 33 buçuk milyar vergi katkısıyla bir tahsilatı da 28 buçuk milyardır. Vergi tahsilat oranı da çok yüksektir. Dolayısıyla ülke ekonomimize çok önemli katkılar sağlamaktadır."
“Filyos Vadisi Projesi Zonguldak ekonomisini çok önemli bir noktaya getirecektir.”
"Özellikle gaz işleme tesisinin yapılması çok önemli. Ülkemize katma değer üretmektedir ve Zonguldak ekonomisine de çok büyük aşamasında, inşa aşamasında çok büyük katkıları olmuştur. Doğalgazların katkısı da yine işlenmesiyle ülke ekonomisine Ağustos 2023 Ağustos'tan itibaren şebekelere gaz basılmaktadır. Tabii ticari liman, yine serbest bölge, endüstri bölgesi, ihtisas sanayi bölgeleri, sanayi bölgelerinin devreye alınmasıyla ki orada da çok önemli aşamalar kat edilmiştir. Filyos Vadisi Projesi Zonguldak ekonomisini, bölge ekonomisini ve ülke ekonomisini çok önemli bir noktaya getirecektir. Tabii burada şunu öngörmeye çalışıyoruz Sayın Bakanım. Özellikle bu Filyos Vadi Projesi'ne biz hazır mıyız? Şehirleşmemiz, altyapımız burada bizlere çok büyük destekleriniz gerekmekte açıkçası Sayın Bakan. Burada şehir altyapılarının bunun getireceği nüfus, hareket, ulaşım altyapısı, şehir altyapısı, şehirleşme bütün altyapılarımızı gözden geçirmemiz lazım.
Bir de sayın bakanım ilave olarak Zonguldak ekonomisini anlatırken tabii biz gerçekten afet riski olan bir bölgedeyiz. Heyelan riskine maruz kalan bir bölgeyi bu dirençli afete karşı bilinçli bir bölge. Şehir olması açısından da sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Turizm alanında çok önemli hamlelerimiz var. Bu konularda da zatıalinizin, Bakanlığımızın desteklerine ihtiyacımız var. Şehrimize tekrar hoş geldiniz diyorum."
Mevcut Başkan Alan'ın dönem boyunca Zonguldak projeleri için Bakanlığa gelerek elinden geleni fazlasıyla yaptığını belirten Özhaseki konuşmasında şunları söyledi;
"Allah razı olsun Ömer Selim Bey'i ben 5 sene önce tanıdım. Seçimlerden sonra tanıdım tabii. Sonrasında da bütün dünyası Zonguldak oldu. Mutlaka Genel Merkez'e ayda bir kere uğrar. 'Abi şu bakanı arasana. Bizim şurada bir işimiz var. Şu bakanı arasana' der. Kendisi işte burada. 'Ben de ararım' diyorum. O şehir için çünkü. Bana daha şimdiye kadar özelini hiç getirmemiştir. Allah şahittir. Öyle bir derdi yok. Zonguldak'a ne yapabilirim diye gece gündüz uğraşıyor. Sonra da bizim aylık yapılan bir toplantımız var, il başkanları toplantısı, Cumhurbaşkanımız da katılır. Efendim bizim orada şöyle bir proje var. Şunu yapmazsak olmaz efendim. Haliyle Cumhurbaşkanımız da bir proje geldiğinde hepsinin peşine düşer, koşar. Sizler de yeni dönemde inşallah uygun görürseniz Ömer Selim Bey'in bu gayretleri karşılığında naçizane bizim de bakanlık olarak elimizde ne kadar imkan, kabiliyet varsa doğrusu Zonguldak'ımızı da seviyoruz. Cenabı Allah buraya bütün güzellikleri biriktirmiş vermiş. Öyle bir yer. Ama şehirciliğimizde yeni döneme uygun hale getirmemiz lazım hep birlikte. Zaten yapılanları sizler de görüyorsunuz ama biraz daha hızlanmamız lazım bunu hep birlikte yaparız diye düşünüyorum ben. Seçimlerimiz de hayırlı olsun. Allah utandırmasın inşallah. Zonguldak'ımızın geleceği de aydınlık olsun arkadaşlar. Hepinizi saygıyla selamlıyorum."
Editör: Tuğçe Atalar