Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan Türkiye gündemini değiştirecek bir açıklama geldi. Bakan Varank, uzaya gidecek Türklerin belli olduğunu duyurdu.

Bakan Varank'ın açıklamasına göre şanslı isimler, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. Hatırlayanlarınız vardır; Türkiye geçtiğimiz yıllarda Milli Uzay Programı'nı resmen açıkladı.

Türkiye'yi uzay rekabetine dahil edecek bu programın aşamalarından bir tanesi de uzaya Türk vatandaşı göndermekti. İşte Bakan Varank, o isimlerin belli olduğunu resmen ilan etmiş oldu.

Mustafa Varank tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Yakın zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılında bir Türk vatandaşını Uluslararası Uzay İstasyonuna göndereceğiz. Bu arkadaşımız orada bilimsel deneyler gerçekleştirecek. Bu Türk uzay yolcularının seçiminde sağlık bilimleri üniversitesinin ciddi katkıları oldu. Uzay ve havacılık alanında ciddi psikolojik testleri beraber gerçekleştirdik.

Adaylarımız aslında belli, yakın zamanda da inşallah sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuyla bu isimleri paylaşmış olacak. Türkiye 100. Yılında bir vatandaşını Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderecek. Bir Türk vatandaşı ay yıldızlı al bayrağımızı Uluslararası Uzay İstasyonunda en güzel şekilde temsil edecek."