Zonguldak Tarih editörü Hayati Yılmaz Amasra’nın tarihinin talan edildiğini belirterek yaşanan durumu ‘rezalet’ olarak yorumladı.

Zonguldak Tarih sayfasından paylaştığı yazıda şu ifadeleri kullandı:

Türkiye İş Bankası 9 ilde güvenlik görevlisi alımı yapacak! Türkiye İş Bankası 9 ilde güvenlik görevlisi alımı yapacak!

650 BİN KİŞİYE REZİL OLMAK

9 günlük bayram tatilinde, Bartın‘ın Amasra ilçesine 650 bin turist gelmiş. 8 bin nüfusu olan ilçe için devasa sayı bu.
Parasını kazanan kazandı.
Lakin gelen bu turistler aynı zamanda rezalete de şahit oluyor.
Yaklaşık 3 bin yıllık bu şehrin tarihi adeta talan edilmiş durumda.
Amasra İlçesi'nin adı tarihte Pers Kraliçesi Amatris'ten gelir. Amatris, M.Ö 299 yılında , daha önce “Sasemos “ olan bu şehre gelerek yeni bir kent inşaa etmiş. Bu kentin en önemli unsuru kale ve limanları idi. Tarihi kale alanları , Amasra'nın önünde bulunan ada üzerine kuruldu. Bir köprü ve bir kapı vasıtası ile geçiş sağlanarak , kale bu adanın üzerinde surları ile korunuyordu.
Lakin günümüzde bu ada yerleşime açık şekilde kullanılıyor. Gecekonduların bahçe duvarları , eski kale kalıntıları ile örülü. İnsanlar tarihi değeri olan taşları almış, mısır ,soğan diktikleri bahçesinin duvarı yapmış.
Tarihi adanın kapısından geçerken görülen yalı görünümlü müstakil ev ise , görenlerin şaşkın bakışlarına neden oluyor. Sanırsın ki bu evde oturanlar , Amatris'in yedi göbekten akrabaları. Ya akrabaları ya da birileri zamanında peşkeş çekmiş. Daha sonra gelen nesilde gecekonduyu yalıya dönüştürmüş. Bu süre zarfında herkes uyumuş.
Bu ancak bizim memlekette olur.
Bakmayın insanlar ucuz turizme yöneldiği için tatillerde tercih ettiği yer oluyor. Geri kalan zamanlarda 8 bin nüfuslu kent , kendi kendine yaşarken rahat davranmış. Kaleye mavi branda çardak yapacak kadar.
Şehre bu kadar turist gelmesi iyi de, rezil olmak başka mesele..

Hayati Yılmaz ile
Zonguldak Tarih

Editör: U. G.