Amasra bedestende yapılan kazı çalışmaları sonucunda Milattan sonra 2. yüzyıla ait Nymphe (Su Perisi) heykeli ortaya çıkarıldı. İlimizin tarihi ve kültür turizmi için çok önemli olan bu buluntu ile Amasra’nın tarihi yeniden yazılacak. 

Daha önce hiçbir yerde benzeri bulunmayan 1,53 santimetre yüksekliğinde Su Perisi şimdiden Sular Şehri Bartınımızın simgesi oldu. 

Bartın'da otelin çatısından düşen Hüseyin Yeşilbal hayatını kaybetti! Bartın'da otelin çatısından düşen Hüseyin Yeşilbal hayatını kaybetti!

Amasra'nın Kum Mahallesinde, Roma eyalet meclisi olarak bilinen 'Bedesten' bölgesinde elinde su testisi olan Nymphe (su perisi) heykelinin yanı sıra aynı noktada mermer mozaikler de bulundu.Heykel Amasra müzesinde sergilenecek. 

Amasra Müze Müdürü Zübeyde Kuru, Bedesten'de ağaç temizliği ve eseri ortaya çıkarma çalışmalarının 10 gün önce başladığını söyleyerek, "Burada Roma döneminden kalma önemli bir eseri gün yüzüne çıkarmayı amaçladık. Geçtiğimiz günlerde kurtarma kazılarında bazı eserler bulundu. Buranın turizme kazandırılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.