Bolu’da Nisan ayında kar yağışı etkili oldu! Bolu’da Nisan ayında kar yağışı etkili oldu!
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 30 Nisan’da dizel ve benzinde uygulanan fiyat farkını kaldırmayı planlıyor.
Yakıt tasarrufu sağladığı, motoru temizlediği ve araca ekstra performans kattığı gerekçesi ile akaryakıt istasyonlarında benzin ve dizel “Ultra Forceultra kuvvet”, “Power-güçlü”, “fuelsave- yakıt tasarruflu”, “VMax”, “VPro” gibi ifadelerle daha pahalıya satılabiliyordu. Düzenleme ile istasyonlarda sadece benzin, motorin (dizel) ve LPG satışı yapılabilecek.
30 NİSAN’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
EPDK farklılaştırılmış akaryakıtlarda fiyat farkı uygulamasına ilişkin hususların yeniden değerlendirilmesi amacıyla “Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kurul Karar Taslağı” hazırladı. Taslağın 30 Nisan 2024 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.
EPDK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği standartlarına ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda yakıt türüne göre tümü, araçlarda güvenle kullanılabilir. Farklılaştırılmış akaryakıt ile diğerleri arasında, kalite ve benzeri düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör ve benzeri araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.”
Editör: Şeyma Kaya