Öncelikle adil kullanım kotası nedir? İnternet kullanıcılarının kullandıkları cihazda birçok kullanıcı olduğundan dolayı internetteki yavaşlamayı, şebeke hatalarını veya oluşan diğer teknik sorunlara çözüm olsun diye geliştirilen ve kullanılan uygulamanın adı adil kotadır.

Adil Kullanım Kotası Nasıl Çalışır?

İnternetin kurulmasıyla piyasaya çıkan telekomünikasyon şirketlerinin sayısı internetin yayılmasıyla daha da arttı. Amaçları internet kullanımını insanların erişebilmesi haline getirmek olan bu şirketler adil kullanım kotasını insanların kullanıma sundular.

Peki, adil kullanım kotası nasıl çalışır? şimdi de buna bakalım.

·         Kullanıcıların seçtikleri internet kotasını doldurduktan sonra o kişilerin hızını düşürerek birçok kişinin bağlantıda kalmasını sağlar.

·         Kullanıcıların internet erişimini sağlar.

·         Telekomünikasyon şirketleri, hız bakımından düşük internet sayesinde daha az altyapıya rağmen daha çok kişiye internet ulaştırır.

Adil Kullanım Kotasının Çabuk Dolma Nedenleri

Farklı sebeplerden dolayı dolan, adil kotasının başlıca şu nedenleri dolma sebebi sayabiliriz.

·         Sosyal medya uygulamalarını sık kullanarak video indirmek veya izlemek.

·         Sosyal medya hesaplarında canlı yayın açmak.

·         Başka kişilerinde bağlantıya girmesi.

·         Güncellemeler yapmak.

·         İnternetten TV izlemek.

·         İnternet üzerinden görüşme yapmak.

·         Müzik uygulamalarını kullanmak.

·         Uygulama indirirken veya internet üzerinden web sitesi adresine girerken bazı virüslü yazılımlara denk gelmek.

·         Cep telefonlarının internetin kullanılmadığı zaman diliminde açık bırakılarak arka planda kalan uygulamaların internet kullanması

·         Ayrıca indirdiğiniz oyun veya filmler yüksek kapasitede ise kullanım kotanız daha çabuk dolmaktadır.

Gibi nedenler dolayı adil kullanım kotası dolma sebepleri arasında en yaygın olanları olarak örnek verilebilir.

Çabuk Dolan Adil Kullanım Kotası İçin Çözümler

Kullanım kotasının çabuk dolmasının sebeplerini bilmek aslında çözümünü de beraberinde getirmektedir. Adil kullanım kotası çabuk dolma sorunu yaşayan bireylerin alması gereken önlemleri şöyle sıralayabiliriz.

·         Bilgisayar ve telefonunuzda kullandığınız kullanımları otomatik olarak güncellemeye almayınız. Çünkü otomatik güncellenen programlar internet tüketmektedir.

·         Virüslü yazılımlar ciddi anlamda internet tükettiği için mutlaka antivirüs programları kullanılmalıdır.

·         Başka kişilerin wifi girişini engellemek için zor ve karmaşık şifrele koyarak kotanızın dolmaması için çözümler üretebilirsiniz.

Nedir Bu Youtube Red, Nasıl Kullanılır? Nedir Bu Youtube Red, Nasıl Kullanılır?

Adil Kullanım Kotası Günümüzde Kalktı Var Mı?

Ev ve iş yerleri için kaldırılan internet kotası cep telefon kullanıcıları için hala devam ediyor. Belli limit ve hızda sunulan kotalar sabit fiyatlarla kullanıcıya sunuluyor.

Kota aşımı olduğunda ise ek ücret ödemesi alınıyor. Bu durumda cep telefonu kullanıcılarında kota aşımı endişesi yaratıyor. Dolayısıyla neden kotam çabuk doluyor sorusu da gündemden bir türlü düşmüyor.

Yukarıda adil kota aşımı ve çözümleri hakkında detaylı bilgileri siz okuyucularımız için detaylı şekilde paylaşmış olduk.