İl Başkanlığı için adaylığı konuşulan Nurettin Yolcu aday olmayacağını belirterek hakkında çıkan iddialara da tek tek yanıt verdi.

Yolcu, açıklamasında adaylıktan çekildiğini “son iki gündür gruplaşmaların olduğunu, delegasyonun düşüncelerinin ikinci plana itildiğini, Mart 2024 de yapılacak Yerel Yönetim seçimleri ile ilgili küçük hesapların olduğunu ve Cumhuriyet Halk Partisi siyaset anlayışı ile çelişen bir mücadelenin ortaya çıktığını üzülerek gözlemlemekteyim.  Bu anlayış benim savunduğum değerlerle çelişen bir anlayıştır, bu yarışta bu koşullarda bulunmak, partimize bir katkıda bulunmayacaktır.” Sözleri ile duyurdu.

Nurettin Yolcu’nun yazılı açıklaması şu şekilde:

“Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

30.09.2023 tarihli internet üzerinden yerel yayın organında şahsımla ilgili çıkan habere cevabımdır.

Haberin kaleme alınış biçimine bakıldığında, asıl düşündürücü olanda ise, Cumhuriyet Halk Partisinde siyaset yaptığının zanneden zavallıların, bu tip yalan haberlerden beklenti içinde olmasıdır.

Üzülerek görüyorum ki parti içi dinamikler, sürekli parti içinde iktidar olma savaşı veriyor, ben partime ne verebilirim anlayışında değil, İl Başkanlığı kartvizitini nasıl kullanabilirim, zamanı geldiğinde her koltuğa nasıl aday olabilirim , küçük olsun benim olsun anlayışında olanlarla, fikir mücadelesi etmek zorunda kalıyoruz. Bu anlayış, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisinin ve partilisinin siyaset anlayışı olamaz. Halkımızı karamsarlığa, umutsuzluğa itmeye kimsenin hakkı olamaz. Yaptırılmaya çalışan haberlerinde gerçeklerten, siyasi ve basın yayın ahlakıntan ne kadar uzak olduğunu da kamuoyunun bilgisine ve vicdanına bırakıyorum.

Bu itibarla ; Zonguldak CHP İl Kongresinde adaylık düşüncem, basında çıkar haberler ve partililerimizin talebi üzerine oluşmuştu. Partili arkadaşlarımızla, bütün İlçe başkanlıklarında yaptığımız görüşmelerde; aday sayısının fazlalığının demokrasi ve parti içi dinamiklerinin heyecanı adına güzel olduğunu, ancak yönetim kurulları oluşumunda tam tersi sağlıksız bir yapı ortaya çıkacağının, bu itibarla partimize zarar vereceği düşüncesi ile aday sayısının, özellikle üst kurul delegelerinin de düşüncelerinin dikkate alınarak düşürülmesi gerektiği yönündeki düşüncelerimizi  kendilerine aktarmıştık.

Ancak yapılan görüşmeler sonucu düşüncelerimizi iyi aktaramamış  olacağız ki, son iki gündür gruplaşmaların olduğunu, delegasyonun düşüncelerinin ikinci plana itildiğini, Mart 2024 de yapılacak Yerel Yönetim seçimleri ile ilgili küçük hesapların olduğunu ve Cumhuriyet Halk Partisi siyaset anlayışı ile çelişen bir mücadelenin ortaya çıktığını üzülerek gözlemlemekteyim.  Bu anlayış benim savunduğum değerlerle çelişen bir anlayıştır, bu yarışta bu koşullarda bulunmak, partimize bir katkıda bulunmayacaktır.

Bu itibarla yapılacak il kongresinde adaylara başarılar diler, küçük hesapları olmayan, birleştirici, kavgadan ve gruplaşmadan uzak, tüm partilileri kucaklayan  sevgi ve saygı dilini kullanarak bizden siyaset yapma anlayışını bekleyen tüm partililerimize sevgi ve saygılarımla.

İddia 1 : Haberin konusu içinde “Kozlu’da babadan ve atadan gelen yerlerini heyelan bölgesi olduğu halde gökdelene çeviren” devam eden haberde,

Cevap 1: Benim arsam, birileri gibi çarşı merkezinde atadan-babadan değil, 1999 yılında alın teri ile kazandığım para  ile alınmış olup, üzerine yaptığım binanın ruhsatını da 2017 yılında Kozlu Belediyesi imar müdürlüğünden alınmış olup, o günkü belediye başkanı da Kerim Yılmaz’dır.

CHP'de adaylar belli oldu! İl Başkanı neler söyledi? CHP'de adaylar belli oldu! İl Başkanı neler söyledi?

İddia 2 : Kozlu’da Ali Bektaş’ın her dönem seçim kazanması için var gücüyle çalışan sözüm ona CHP’li Nurettin Yolcu şimdilerde İl Başkanı olmak istiyor.

Cevap 2 : Benim Cumhuriyet Halk Partili kimliğini tartışmak, alanında rüştünü ispat edememişlerin işi olamayacağı gibi, bu yazıyı yazdırma ihtiyacı hissedip, Gazipaşa caddesi ve arka sokaklardan çıkamayıp il kongresinde kendisine yarar sağlamayı düşünen zavallıların da, Cumhuriyet Halk Partisine bir katkısı olamaz.

Benim nasıl partili olduğumu, partim için neler yaptığımı bunu yazan ve yazdıran zavallılar bilmez. Parti kimliklerimi ve neler yaptıklarımı buradan yazmam doğru olmaz, ancak ; Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kars, Rize, Ardahan, Ağrı, Erzurum, Sakarya, Kocaeli, Tokat, Ordu, Giresun, Trabzon, İzmir, Muğla, Ankara ve İstanbul’daki partililer ve belediye meclis üyeleri iyi bilir.

İddia 3 : İmar rantları ile ünlü Kozlu’nun AKP’li Başkanı Ali Bektaş’ın sözünden asla çıkmayacak olan Nurettin Yolcu’nun adresini dahi Kozlu’da oturmasına karşın Zonguldak’a taşıması manidar olarak karşılandı. 

Cevap 3 : Yazıyı kaleme alan ve aldıran zavallılar benim ikametgahımın nerede olduğunun sizin için bir önemi var mı!  Şimdi Ak partili Ali Bektaş’ı uyandırdınız, kendisine destek vermediğimi anlayacak.”